szczepienia ochronne

Zwolnienie gości z noszenia maseczek w zakładzie pracy

Zwolnienie gości z noszenia maseczek w zakładzie pracy

Szczepienia przeciwko COVID-19 w naszym kraju nie idą zbyt dobrze. Jednak odsetek w pełni zaszczepionych na koronawirusa stanowi 44,95% całego społeczeństwa. Zastanówmy się zatem, czy pracodawca może, na podstawie obowiązujących przepisów, wprowadzić zasadę, że zaszczepieni na COVID-19 goście i klienci mogą nie nosić maseczek terenie zakładu?

Autor: 

Sebastian Kryczka

Korzyści 

Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:

  • Na jakiej podstawie pracodawca może pozwolić na nie noszenie maseczek w pracy?
  • Czy zaszczepieni na COVID-19 pracownicy lub goście mogą być, z tego tytułu, zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek?
  • Jakie argumenty przytoczyć przed organami kontroli za zwolnieniem gości z noszenia maseczek na terenie zakładu pracy?
Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID a obostrzenia w pracy.

Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19, a zniesienie obostrzeń w firmie

Są już firmy, zakłady pracy, w których 90%, a nawet 100% pracowników zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Oczywiście do stwierdzenia takiego stanu rzeczy potrzebna jest pracodawcy informacja od pracowników, o przyjęciu dwóch dawek szczepienia. Rodzi się zatem pytanie, czy pracodawca może ustalić obowiązek przedstawienia przez pracownika zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19? A jeżeli pracownicy dobrowolnie okażą certyfikat szczepienia na COVID-19, czy pracodawca może nie stosować obostrzeń w firmie (1,5 m odstępu oraz znieść obowiązek noszenia maseczek)?

Kwestie związane ze szczepieniami ochronnymi uregulowane są w przepisach ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zasadą jest, że w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadza się zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu czynności zawodowych.

Wykaz rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych, wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności, zawarty jest w przepisach wykonawczym do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Wspomniane wyżej przepisy wykonawcze to rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (Dz.U. z 2012 r. poz. 40). Do chwili obecnej wśród zalecanych w tym rozporządzeniu szczepień ochronnych nie ma szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Uwzględniając powyższe, ostateczna decyzja w sprawie szczepienia przeciwko COVID-19 należy tylko i wyłącznie do pracownika. Przynajmniej do czasu ukazania się przepisów, które nakładałyby obowiązek prawny szczepień w stosunku przykładowo do konkretnych grup pracowniczych.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Korzyści 

 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy możesz oczekiwać od pracownika przedłożenia zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19,
  • w jakim przypadku możesz znieść obowiązek stosowania maseczek w firmie,
  • czy zaszczepienie się pracowników na COVID-19 pozwala na zniesienie obostrzeń w zakładzie pracy, np. zmniejszenie odległości między stanowiskami pracy.

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel