Okulary ochronne – rozwiązania pozwalające zapewnić komfort użytkowania.

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
29.11.2022AKTUALNE

Okulary ochronne – rozwiązania pozwalające zapewnić komfort użytkowania.

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To on głównie dostarcza człowiekowi informacji o otaczającym go świecie. Utrata zdolności widzenia lub upośledzenie wzroku, szczególnie jeżeli jest trwałe, to niebywała tragedia. Spowodować ją może wiele czynników niebezpiecznych i szkodliwych występujących również w środowisku pracy. Ewentualnej tragedii związanej z uszkodzeniem wzroku można zapobiec poprzez stosowanie środków ochrony indywidualnej.

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • Szybciej zidentyfikujesz zagrożenia dla oczu pracowników występujące w ich środowisku pracy.

  • Dowiesz się, na co zwracać uwagę przy doborze środków ochrony oczu dla pracowników.

  • We właściwy sposób dobierzesz okulary ochronne dla pracowników.

Czytaj także: Jak dobierać środki ochrony indywidualnej po zmianie rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów?>>>

Na jakie zagrożenia mogą być narażone oczy w środowisku pracy?

Stosowanie ochrony oczu przed zagrożeniami, które mogą występować w środowisku pracy, nie może być lekceważone ani przez pracodawcę, ani przez pracowników.

Wśród źródeł zagrożenia oczu możemy wyróżnić czynniki:

  • mechaniczne,

  • fizyczne,

  • chemiczne,

  • działające drażniąco,

  • uciążliwe dla narządu wzroku.

Natomiast wśród najczęstszych przyczyn urazów oczu (i twarzy) są:

  • odpryski ciał stałych powstające przy obróbce metali, drewna, skał, betonu, tworzyw sztucznych,

  • uderzenie o przedmioty albo przedmiotami np. wystające części urządzeń czy wyposażenia, a także ruchome (najczęściej uszkodzone) elementy maszyn i urządzeń (np. tarcze szlifierskie i tarcze przecinarek kątowych, szczotki mechaniczne, wiertła, frezy),

  • odpryski stopionych metali oraz żużlu – podczas prac spawalniczych,

  • odpryski z narzędzi ręcznych, takich jak młotki, przecinaki itp.,

  • rozbryzgi cieczy (nawet nietoksycznych) pod ciśnieniem.

Niektóre ze stanowisk pracy wiążą się ze szczególnie oddziaływującymi czynnikami fizycznymi, które w skutkach mogą prowadzić do poważnego, trwałego uszkodzenia oczu. Są to różnego rodzaju promieniowania elektromagnetyczne. W tym przypadku wyróżniamy promieniowanie:

  • optyczne,

  • słoneczne,

  • jonizujące.

Każdy z rodzajów promieniowania może być przyczyną poważnych schorzeń m.in. zaćmy – wskutek przegrzania gałki oka powstają stany zapalne rogówki i spojówki, w konsekwencji może to prowadzić do trwałych zmiany na siatkówce i dnie oka.

Zagrożeniem dla oczu są także niebezpieczne czynniki chemiczne, z którymi pracownik może mieć kontakt. Należą do nich m.in.: ołów, benzen i pochodne, tlenek węgla, arsen, rtęć, dwusiarczek węgla itp. Skutkiem oddziaływania czynników chemicznych może być oparzenie chemiczne oczu. Mogą je spowodować różnego rodzaju substancje chemiczne w postaci ciał stałych, płynów, gazów, par czy dymów, które w zetknięciu z delikatną tkanką oka mogą wywołać nawet poważne uszkodzenia.

W przypadku grupy czynników działających drażniąco na oczy wyróżniamy niektóre pyły przemysłowe pochodzenia mineralnego, metalicznego, chemicznego, roślinnego czy zwierzęcego. W wyniku długotrwałego działania mogą powodować przewlekłe stany zapalne, a następnie powierzchowne trwałe uszkodzenia tkanek oczu z obniżeniem ostrości widzenia. Należy również podkreślić, że różnorodne czynniki w środowisku pracy mogą wywołać reakcję alergiczną, która w znaczącym stopniu utrudnia lub uniemożliwia dalszą pracę zawodową.

Ostatnim czynnikiem narażającym wzrok jest uciążliwość – czyli czynniki które powodują znaczne obniżenie komfortu pracy. Przykładem uciążliwości jest np. źle dobrane oświetlenie, zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacji czy też wykonywanie pracy wymagającej intensywnego wysiłku wzrokowego. Objawami uciążliwości wzroku jest zmęczenie, podrażnienie oczu, zaburzenia widzenia, bóle głowy, zapalenia spojówek czy oczu.

Jakie wymagania powinny spełniać środki ochrony oczu?

W przypadku wyżej wymienionych sytuacji, kiedy nie można uniknąć zagrożenia lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy, pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualnej.

Środki ochrony oczu powinny spełniać następujące wymagania:

  • skutecznie chronić przed występującymi czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi,

  • być dostosowane do warunków panujących na stanowisku pracy, na których mają być stosowane,

  • być tak dobrane, aby stosowanie ich nie powodowało szkody dla bezpieczeństwa i zdrowia użytkownika,

  • być ergonomiczne, z uwzględnieniem cech antropogenicznych i stanu zdrowia pracownika,

  • zapewniać możliwość regulacji w celu dopasowania do cech indywidualnych użytkownika,

  • umożliwiać równoczesne stosowanie z innymi środkami ochrony indywidualnej bez zmniejszenia funkcji ochronnych lub użytkowych,

  • spełniać wymagania określone w przepisach dotyczących środków ochrony indywidualnej.

Gdzie szukać najlepszych okularów ochronnych?

Wśród dostępnych wielu rodzajów modeli okularów ochronnych na wyróżnienie zasługują okulary ochronne Honeywell Avatar OTG™. Konstrukcja okularów dopasowuję się do cech antropogenicznych użytkującego. Posiadają regulacje zapadkowego zawiasa w zausznikach, wielomateriałowego noska oraz elastyczne zauszniki. Wspomniane okulary ochronne posiadają opatentowaną technologię pośredniej wentylacji, która znacznie zmniejsza parowanie. Okulary dostępne są w dwóch wariantach: zwykłe i z powłoką przeciwodblaskową, a każda z nich odporna jest na zarysowania. Należy nie zapomnieć, że są one zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach prawa, a mianowicie produkt jest certyfikowany zgodnie z normą EN 166:2001, zharmonizowaną z Rozporządzeniem 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej.

Uwzględniając powyższe, dobierając środki ochrony indywidualnej warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na właściwości ochronne, ale również inne cechy, które zapewniają komfort użytkowania, gdyż jest on równie ważny w zapewnieniu pełnej i kompleksowej ochrony.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol i Honeywell.

Autor: 

RAW-POL

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.