Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego z uwagi na czynniki biologiczne do 20 listopada

Redakcja Portalu
16.11.2021AKTUALNE

Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego z uwagi na czynniki biologiczne do 20 listopada

W związku z ostatnią zmianą załącznika nr 1 do rozporządzenia  w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, do 20 listopada 2021 r. pracodawcy z określonych branż muszą dokonać aktualizacji oceny ryzyka zawodowego oraz środków i stopni hermetyczności.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie zmiany zostały wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie szkodliwych czynników biologicznych?

  • skąd wynika konieczność aktualizacji oceny ryzyka oraz środków i stopnia hermetyczności?

  • który pracodawca ma zaktualizować ocenę ryzyka zawodowego do 20 listopada 21r.?

Ostatnie zmiany wprowadzone w grudniu 2020 r. w rozporządzeniu w sprawie szkodliwych czynników biologicznych to nie tylko aktualizacja oceny ryzyka o COVID-19.

Rozporządzenie z 11 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki nałożyło obowiązek aktualizacji oceny ryzyka. Pracodawcy mieli do 28 stycznia 2021 r. zaktualizować ocenę ryzyka w zakresie dotyczącym koronawirusa zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2). Rozporządzenie to wprowadziło również zmiany w załączniku nr 2 do rozporządzenia oraz nowe złączniki nr 1, 4 i 5 do rozporządzenia.

Ponadto zobowiązało pracodawców do aktualizacji:

  • oceny ryzyka zawodowego, sporządzonej przed 29 grudnia 2020 r., z uwzględnieniem klasyfikacji i wykazu szkodliwych czynników biologicznych określonych w nowym załączniku nr 1;

  • środków i stopni hermetyczności ustalonych przed 29 grudnia 2020 r. na podstawie § 12 i § 13 rozporządzenia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, z uwzględnieniem szkodliwych czynników biologicznych określonych w nowym załączniku nr 1

− do 20 listopada 2021 r.

Nie każdy pracodawca będzie musiał ponownie aktualizować ocenę ryzyka zawodowego.

Pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach, które znajdują się w wykazie prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych, zawartych w załączniku nr II w omawianym rozporządzeniu, czyli:

    • praca w zakładach produkujących żywność;

    • praca w rolnictwie;

    • praca, podczas której dochodzi do kontaktu ze zwierzętami lub produktami pochodzenia zwierzęcego;

    • praca w jednostkach ochrony zdrowia, w tym w pomieszczeniach izolacyjnych i zakładach, gdzie są wykonywane badania pośmiertne;

    • praca w laboratoriach klinicznych, weterynaryjnych lub diagnostycznych;

    • praca w zakładach gospodarki odpadami;

    • praca przy oczyszczaniu ścieków;

    • praca inna od wymienionej w lp. 1–7, w przypadku której wynik oceny ryzyka, przeprowadzonej zgodnie z § 5 i § 6 rozporządzenia, wskazuje, że czynniki biologiczne mogą być obecne w środowisku pracy;

muszą zaktualizować ocenę ryzyka zawodowego,uwzględniając klasyfikację i wykaz szkodliwych czynników biologicznych określone w nowym załączniku nr 1 z 11 grudnia 2020 r.

Aktualizacja środków i stopni hermetyczności dotyczy również tylko wskazanych podmiotów.

Natomiast § 12 odnosi się do laboratoriów, w tym laboratoriów diagnostycznych, oraz pomieszczeń dla zwierząt laboratoryjnych, które zostały celowo zainfekowane szkodliwymi czynnikami biologicznymi zakwalifikowanymi do grupy 2 - 4 zagrożenia lub które są podejrzane o zainfekowanie takimi czynnikami. Zaś § 13 rozporządzenia mówi o procesach przemysłowych, w których trakcie stosowane są szkodliwe czynniki biologiczne. W przypadku tych pracodawców konieczna jest aktualizacja środków i stopni hermetyczności.

Tak więc, jeżeli jeszcze nie zaktualizowałeś oceny ryzyka zawodowego w zakresie nowego załącznika nr 1 (a jedynie pod kątem COVID-19) i należysz do grupy pracowników wskazanych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, to musisz to uczynić jak najszybciej.

Podstawa prawna