Poprawki Senatu do projektu przepisów o pracy zdalnej wprowadzające zmiany w kodeksie pracy

Redakcja Portalu
16.12.2022AKTUALNE

Poprawki Senatu do projektu przepisów o pracy zdalnej wprowadzające zmiany w kodeksie pracy

Senat chce wydłużenia liczby dni w roku kalendarzowym, w których będzie mogła być wykonywana okazjonalna praca zdalna na wniosek pracownika. Senatorzy opowiadają się także za trzymiesięcznym, a nie jak chciał Sejm dwumiesięcznym, vacatio legis dla przepisów m.in. o pracy zdalnej. Ponadto są jeszcze dwie inne poprawki do Sejmowego projektu przepisów o pracy zdalnej.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

Korzyści 
  • być na bieżąco ze zbliżającymi się zmianami w kodeksie pracy.
  • przygotować się na wprowadzenie pracy zdalnej w swojej firmie.
  • uprzedzić pracowników i pracodawcę o senackich poprawkach w zakresie pracy zdalnej.

Czytaj także: Problemy z kontrolą trzeźwości pracowników po zmianach w kodeksie pracy>>>

15 grudnia 2022 r. Senat podjął uchwałę o przyjęciu Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z 4 poprawkami. W głosowaniu w Senacie udział wzięło 99 senatorów. Za podjęciem uchwały z czterema poprawkami opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był przeciw a dwóch wstrzymało się od głosowania.

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza na stałe pracę zdalną do kodeksu pracy i umożliwia kontrolę trzeźwości pracowników przez pracodawców. Wprowadza też zmiany do ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Wydłużenie czasu okazjonalnej pracy zdalnej

Pierwsza z poprawek zakłada wydłużenie wymiaru tzw. okazjonalnej pracy zdalnej z 24 dni do 30 dni w roku kalendarzowym. Poprawka ta dotyczy kwestii spornej między interesem pracodawców a stanowiskiem związków zawodowych. Okazjonalna praca zdalna może być stosowana na uproszczonych zasadach, bez konieczności, np. wypłacania ryczałtu za użytkowanie prądu i internetu w celach służbowych. Takie rozwiązanie zdecydowanie bardziej podoba się pracodawcom. Organizacje pracodawców postulowały nawet o 36 dni okazjonalnej pracy zdalnej.
Przeciwne takiemu wydłużeniu były związki zawodowe. Ich pierwotna propozycja to 12 dni takiej pracy. W uzasadnieniu związkowcy podnosili, że zbyt wysoki wymiar okazjonalnej pracy zdalnej spowoduje, że firmy nie będą jej wdrażać na zwykłych zasadach, czyli korzystniejszych dla pracowników (np. z zapewnieniem ryczałtów). Rząd, próbując pogodzić obie strony, przyjął w projekcie 24 dni. Za taką wersją opowiedział się również Sejm. Natomiast senatorowie postanowili wydłużyć ten czas do 30 dni mocą 54 głosów senackich za (45 senatorów było przeciw).

Dłuższe vacatio legis dla wprowadzenia w życie przepisów o pracy zdalnej

Druga poprawka Senatu dotyczy wydłużenia okresu vacatio legis dla niektórych przepisów ustawy. Chodzi m.in. o przepisy o pracy zdalnej wprowadzane do kodeksu pracy. Zdaniem Senatu przepisy te powinny wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Za tą poprawką opowiedziało się 53 senatorów, a 46 było przeciw.

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że pracodawcy zyskają więcej czasu na dostosowanie się do nowych regulacji. Nadmieńmy, że wprowadzenie w firmach pracy zdalnej wymaga zmian w przepisach wewnętrznych firm, jak i w organizacji samej pracy.

Rodzica dziecka do 10 roku życia i pracownik niepełnosprawnego złożą wniosek o pracę zdalną

Są jeszcze dwie ważne poprawki dotyczące wniosku pracownika o pracę zdalną, który to wniosek pracodawca jest zobowiązany uwzględnić.

Pracodawca, co do zasady, nie może odmówić pracy zdalnej, o którą wnioskuje:

  1. pracownica w ciąży.
  2. pracownik wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia. Tu Senat zaproponował poprawkę dotyczącą wieku dziecka z 4 do 10 roku życia.
  3. pracownik sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, o wykonywanie pracy zdalnej. Zdaniem Senatu również sam pracownik niepełnosprawny powinien moc złożyć taki wniosek i w tym zakresie wniósł kolejną poprawkę.
Ważne

Tu warto podkreśli pracodawca może nie uwzględnić wniosku powyższych pracowników ze względu na:

  1. organizację pracy lub
  2. rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Omawiany projekt zmian w kodeksie pracy umożliwi też pracodawcom badanie trzeźwości pracowników. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie po upływie 14 dni od opublikowania ustawy. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu. Posłowie mają się nią zająć 20 grudnia br.