Rada Ochrony Pracy będzie wspierać dążenia PIP do zwiększenia uprawnień inspektorów pracy

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
08.07.2016AKTUALNE

Rada Ochrony Pracy będzie wspierać dążenia PIP do zwiększenia uprawnień inspektorów pracy

Rady Ochrony Pracy w przyjętym 4 lipca 2016 r. stanowisku podkreśliła poważną potrzebę zmiany uprawnień PIP w zakresie kontroli oraz przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę. Zobacz jak jeszcze, w niedalekiej przyszłości, planowanie jest zmienianie uprawnień i kompetencji PIP.   

Członkowie Rady Ochrony Pracy na posiedzeniu 4 lipca br. Prawie jednogłośnie (jedna osoba wstrzymała się od głosu) przyjęli stanowisko pozytywnie oceniające działalność Państwowej Inspekcji Pracy w roku 2015.

Posłowie dążą do zwiększenia uprawnień PIP i prawa do kontroli pracodawców bez zapowiedzi

Zdaniem Rady wyrażonym w stanowisku należy poważnie rozważyć możliwości m.in.:

  • przyznania inspektorom prawa wydawania nakazów przekształcenia umów cywilnoprawnych w umowy o pracę,
  • zniesienia obowiązków powiadamiania przez inspektorów pracy o zamiarze przeprowadzenia kontroli i przedstawiania upoważnienia do prowadzenia kontroli,
  • zmiany ustawy Prawo zamówień publicznych tak, aby przy wyborze oferty nie decydowało kryterium najniższej ceny, lecz podstawa wykonywania pracy  przez pracowników oferenta (zatrudnianie na mowę o pracę pracowników oferenta).

Rady pozytywnie oceniła również pomysł Głównego Inspektora Pracy dotyczący wprowadzenia obowiązku zgłaszania do PIP wszystkich śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy niezależnie od podstawy jej świadczenia. Czyli zgłoszeniu podlegałyby również wypadki jakich doznali pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zdaniem Rady konieczne jest także ujednolicenia systemu zbierania informacji o wypadkach przez GUS, ZUS i PIP. Obecnie dane tych instytucji na temat wypadków przy pracy są różne. Wynika to m.in. również z braku obowiązku zgłaszania do PIP wypadków osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Według Rady inspektorzy PIP z poświęceniem i zaangażowaniem wypełniali w ubiegłym roku swoje zadania.

„Mimo, że 2015 r. nie przyniósł zasadniczej poprawy stanu przestrzegania praworządności w stosunkach pracy, to gdyby nie determinacja i konsekwencja inspektorów pracy w egzekwowaniu przepisów bhp liczba patologii i tragedii doświadczanych w środowisku pracy byłaby znacznie większa” – stwierdzono w dokumencie.

Najbliższe zmiany w zakresie uprawnień kontrolnych PIP już uchwalone przez Sejm

Warto nadmienić że Sejm, 7 lipca 2016 r., uchwalając nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw już rozszerzył zakres uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. Projekt ustawy zakłada bowiem nadanie PIP uprawnień do sprawdzania, czy podmiot kontrolowany wypłacił minimalną stawkę godzinową.

Minimalna stawka dotyczy pracujących na określonych umowach zlecenia oraz o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych. Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa ma wynosić 12 zł brutto (będzie powiększona o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r.).

Ponadto PIP będzie mogła wydać polecenie wypłaty wynagrodzenia w wymaganej wysokości. Nowelizacja przewiduje też sankcje za naruszenie przepisów o minimalnej stawce godzinowej. Podmiot wypłacający należne wygrodzenie w wysokości niższej od obowiązującej minimalnej stawki godzinowej będzie podlegać karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. Nad nowelizacją będą teraz pracować senatorowie.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.