Koniec z maseczkami w zakładach pracy, ale nie w każdym przypadku

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
29.03.2022AKTUALNE

Wojna na wschodzie Europy oraz napływ uchodźców ukraińskich do naszego kraju zbiegły się uchyleniem powszechnego obowiązku noszenia maseczek w Polsce w związku z epidemią COVID-19. Nowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 28 marca 2022 r. uchyliło przepis nakazujący noszenie maseczek w zakładach pracy. Jednak nie oznacza to, że obowiązek ten nie może zostać utrzymany na podstawie regulacji zakładowych.

Epidemia COVID-19 stanowiła i stanowi istotny sprawdzian dla tych, którzy zajmują się podejmowaniem decyzji w sprawie ograniczania jej rozwoju. Przy kilku oficjalnych zachorowaniach w skali kraju pojawił się postulat „zostańcie w domach”, a pracownicy, o ile to możliwe, zostali skierowani do pracy zdalnej. Wszystko w celu ograniczenia zagrożenia zarażenia w miejscu pracy i tym samym obniżenia ryzyka zachorowań na COVID-19.

Równolegle pojawiły się różne pomysły związane z zakazami mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jednym z nich był, jakże zaskakujący, zakaz wstępu do lasów. Jednak po jakimś czasie ludzie znów mieli do nich wstęp – w maseczkach ochronnych. Trudno oceniać tego typu inicjatywy. Być może, powinny one stać się przedmiotem analizy w zakresie poczytalności czy zdolności do podejmowania czynności prawnych twórców takich rewelacji.

Maseczki symbolem walki z epidemią

Tak czy inaczej, maseczki stały się pewnym symbolem walki z epidemią. Obowiązek ich stosowania przewijał się w przepisach wykonawczych w ramach ukazujących się cyklicznie rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Znosimy obowiązek noszenia maseczek 

Patrząc przez pryzmat samej objętości wskazanego rozporządzenia, warto zauważyć, iż najnowsza regulacja została bardzo odchudzona. W szczególności zniesiony został obowiązek noszenia symbolu epidemii, jakim są maseczki ochronne.

Uwaga!

Obowiązek ten został utrzymany do 30 kwietnia 2022 r. i dotyczy zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach.

Czy zatem obecny kształt prawny rozporządzenia powoduje, iż każdy pracownik poza apteką czy placówką medyczną może odmówić pracodawcy stosowanie maseczek ochronnych? I tak, i nie.

Trudno przyjąć, że rozporządzenie, które uchyliło obowiązek noszenia maseczek, spowoduje, iż koronawirus nagle w cudowny sposób zniknie. Wprowadzenie rozporządzenia, które nie przewiduje obowiązku noszenia maseczek, nie spowoduje też, że koronawirus nie będzie ulegał przekształceniom w coraz to nowsze mutacje.

Obowiązek noszenia maseczek w zakładach pracy - to pracodawca o tym decyduje 

Uwzględniając powyższe, jeżeli pracodawca opierał obowiązek noszenia maseczek na przepisach powszechnie obowiązującego rozporządzenia, wówczas obowiązek noszenia tych środków ochronnych staje się nieaktualny.

Co, jeżeli to pracodawca zdecydował o stosowaniu maseczek w zakładzie pracy na podstawie dokonanej aktualizacji oceny ryzyka zawodowego, jako niezbędnego środka ochronny? W takim przypadku nowe rozporządzenie nie powoduje automatycznego uchylenia zakładowego obowiązku stosowania maseczek. Tym samym, dopóki pracodawca nie wprowadzi stosownych regulacji zakładowych, znoszących stosowanie maseczek, obowiązek ich noszenia pozostaje jak najbardziej aktualny. Czyli w tym przypadku to pracodawca decyduje o obowiązku noszenia maseczek w pracy. Nakaz ten może być nadal egzekwowany przez osoby kierujące pracownikami.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.