Oględziny miejsca wypadku przy wypadku pracownika zdalnego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
17.03.2023AKTUALNE

Oględziny miejsca wypadku przy wypadku pracownika zdalnego

Możliwość wykonywania pracy w trybie zdalnym nie wyłącza możliwości wystąpienia wypadku, który może ostatecznie być kwalifikowany w kategoriach wypadku przy pracy. W ramach takiego postępowania powinno się, co do zasady, przeprowadzić oględziny miejsca zdarzenia. Istnieje jednak możliwość odstąpienia od powyższej czynności, jeżeli zespół uzna, że okoliczności i przyczyny wypadku nie budzą jego wątpliwości.

Od samego początku pojawienia się koncepcji pracy zdalnej (nie mylić z telepracą) pojawiały się wątpliwości dotyczące możliwego wypadku pracownika wykonującego taką formę pracy na odległość. Część pracodawców stała na stanowisku, że zgłoszony wypadek pracownika zdalnego trzeba zweryfikować. Natomiast całkiem spora grupa uznawała, że zdarzenie takie jest wyłącznie prywatną sprawą pracownika zdalnego, uwzględniając w szczególności trudności natury dowodowej.

Wypadek podczas pracy zdalnej nie jest prywatną sprawą pracownika

Nowe przepisy ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy kodeks pracy ostatecznie rozstrzygają kwestię tego czy wypadek przy pracy jest wyłącznie prywatną sprawą poszkodowanego, czy też nie. Wprawdzie przepisy o pracy zdalnej nie wskazują bezpośrednio obowiązku zawiadomienia o wypadku, jednak w sytuacji gdy zostanie on zgłoszony będzie podlegał takiemu samemu procedowaniu, jak wypadek zgłoszony przykładowo na terenie zakładu pracy (prawie).

Ważne

Oznacza to, że zgłoszenie wypadku przez pracownika zdalnego będzie obligowało powołanie przez pracodawcę zespołu powypadkowego, który będzie realizował czynności wynikające z rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Oględziny miejsca wypadku zaistniałego podczas pracy zdalnej

Wyjątkową kwestią na gruncie postępowania powypadkowego w przypadku pracowników zdalnych jest przeprowadzanie oględzin. Jak wiadomo jest to często kluczowa czynność dla postępowania dowodowego – w zakresie odtworzenia okoliczności zdarzenia (coś na wzór eksperymentu procesowego). W przypadku pracy zdalnej oględzin miejsca wypadku dokonuje się w terminie uzgodnionym przez pracownika albo jego domownika, w przypadku gdy pracownik ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie uzgodnić tego terminu, i członków zespołu powypadkowego.

Ważne

Nowe regulacje kodeksu pracy zawierają przepis szczególny, który przewiduje możliwość odstąpienia od przeprowadzenia czynności oględzin miejsca wypadku przy pracy zdalnej. Jest to możliwe dopiero w sytuacji gdy zespół uzna, że okoliczności przyczyny wypadku nie budzą jego wątpliwości.

Odstąpienia od oględzin miejsca wypadku przy pracy zdalnej

Na podstawie czego zespół powypadkowych ma nabrać pewności, że oględziny są zbędne? Wydaje się, że duża w tym rola samego poszkodowanego lub świadka wypadku (domownika) zgłaszającego zdarzenie. Trudno o zasadność przeprowadzenia oględzin w sytuacji, gdy przykładowo pracownik zdalny uległ wypadkowi kosząc w czasie pracy trawnik w przydomowym ogrodzie. Podobna sytuacja będzie, gdy ostatecznie pracownik zdalny przyznał się, że wykonywał zakupy w pobliskim hipermarkecie, a doznany uraz w postaci złamanej ręki ma związek z poślizgnięciem się na mokrej powierzchni w sklepie, nie zaś z wpisywaniem danych do komputera na stanowisku pracy zdalnej.

Okoliczności i przyczyny wypadku nie budzące wątpliwości

Warto zauważyć, że nowy przepis z kodeksu pracy zwalniający zespół powypadkowy z możliwości przeprowadzenia oględzin posługuje się dość nieostrą konstrukcją odnosząc się do sytuacji, kiedy okoliczności i przyczyny wypadku nie budzą wątpliwości. Pytanie czy chodzi o brak wątpliwości po stronie zespołu powypadkowego? Czy chodzi o brak wątpliwości po stronie poszkodowanego? Czy musi zaistnieć jednomyślność w zakresie braku wątpliwości i okoliczności zdarzenia?

Nie można wykluczyć „zgrzytów”, kiedy to w ocenie zespołu powypadkowego nie ma wątpliwości i zespół zdecyduje się odstąpić od przeprowadzenia oględzin, a ostatecznie zapadnie decyzja, że zdarzenie nie było wypadkiem przy pracy. Czy wówczas istnieje możliwość zastosowania odstąpienia od przeprowadzenia oględzin? Formalnie, kierując się ogólnym i niedoprecyzowanym przepisem kodeksowym dotyczącym wypadku przy pracy zdalnej wydaje się, że można wówczas odstąpić od przeprowadzenia oględzin. Jednak będzie to sytuacja sporna, która może generować zastrzeżenia do protokołu, a w skrajnym przypadku skargę do PIP.

Uwzględniając powyższe, nawet jeżeli w ocenie zespołu okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości, a poszkodowany upiera się przy oględzinach, z ostrożności procesowej lepiej je przeprowadzić w terminie uzgodnionym z podejrzanym. Nie ma co ryzykować kontroli inspektora pracy w zakresie postępowania powypadkowego realizowanego przy pracy zdalnej.

Autor: 

Sebastian Kryczka,

Prawnik, ekspert pana pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.