Maski ochronne i inne środki ochrony przed koronawirusem dla pracowników narażonych na ten czynnik biologiczny – czy to obowiązek pracodawcy

Halina Góralska
Halina Góralska
23.02.2021AKTUALNE

Maski ochronne i inne środki ochrony przed koronawirusem dla pracowników narażonych na ten czynnik biologiczny – czy to obowiązek pracodawcy

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia, SARS-COV-2został zakwalifikowany do trzeciej grupy zagrożeń, w 4-stopniowej skali ryzyka. Wielu pracowników służby bhp zastanawia się czy wobec tego pracodawca musi zapewnić pracownikowi w zakładzie pracy maski ochronne?Czy staje się to obowiązkiem pracodawcy w związku z powyższym?

Na postawione we wstępie pytanie trzeba odpowiedzieć twierdząco, jeżeli w wyniku przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego stwierdzone zostanie narażenie zawodowe pracownika na zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV-2), zakwalifikowany do 3 grupy zagrożenia czynnikami biologicznymi. W takim przypadku, pracodawca będzie miał obowiązek wyposażenia pracownika w środki ochrony indywidualnej, mi.in. maski ochronne.

Obowiązki pracodawcy w związku z wystąpieniem w zakładzie pracy narażenia pracowników na czynnik biologiczny

W myśl przepisów rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki pracodawca przed wyborem środka zapobiegawczego ma obowiązek dokonać oceny ryzyka zawodowego, na jakie jest lub może być narażony pracownik. Dokonując takiej oceny musi uwzględnić w szczególności:

1)      klasyfikację i wykaz szkodliwych czynników biologicznych,

2)      rodzaj, stopień oraz czas trwania narażenia na działanie szkodliwego czynnika biologicznego,

3)      informację na temat:

a)      potencjalnego działania alergizującego lub toksycznego szkodliwego czynnika biologicznego,

b)      choroby, która może wystąpić w następstwie wykonywanej pracy,

c)      stwierdzonej choroby, która ma bezpośredni związek z wykonywaną pracą;

4)      wskazówki organów właściwej inspekcji sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz jednostek służby medycyny pracy.

Zmiany wprowadzone nowelizacją przepisów z grudnia 2020 r. w przepisach o szkodliwych czynnikach biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy (śródtytuł)

Natomiast nowelizacja z 11 grudnia 2020 r wskazanego rozporządzenia nakłada na pracodawcę obowiązek dokonania aktualizacji oceny ryzyka zawodowego, na jakie jest lub może być narażony pracownik – jeżeli sporządził ją przed dniem wejścia w życie zmian do rozporządzenia. Pryz aktualizacji pracodawca musi uwzględnić klasyfikację i wykaz szkodliwych czynników biologicznych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia zmienianego.

Ważne

Aktualizację oceny ryzyka:

a)      w zakresie dotyczącym koronawirusa zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV-2) – należało przeprowadzić w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tj. do 29 stycznia 2021r.,

b)      w pozostałym zakresie – należy dokonać do 20 listopada 2021 r.

 

Zgodnie z przedstawioną w znowelizowanym załączniku nr 1 do rozporządzenia klasyfikacją czynników biologicznych, grupa 3 zagrożenia obejmuje czynniki, które mogą wywoływać u ludzi ciężkie choroby, są niebezpieczne dla pracowników, a rozprzestrzenienie ich w populacji ludzkiej jest bardzo prawdopodobne. Zazwyczaj istnieją w stosunku do nich skuteczne metody profilaktyki lub leczenia.

Z kolei do prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych aktualnie zaliczono:

  1. pracę w zakładach produkujących żywność,
  2. pracę w rolnictwie,
  3. pracę, podczas której dochodzi do kontaktu ze zwierzętami lub produktami pochodzenia zwierzęcego,
  4. pracę w jednostkach ochrony zdrowia, w tym w pomieszczeniach izolacyjnych i zakładach, gdzie są wykonywane badania pośmiertne,
  5. pracę w laboratoriach klinicznych, weterynaryjnych lub diagnostycznych,
  6. pracę w zakładach gospodarki odpadami,
  7. pracę przy oczyszczaniu ścieków,
  8. pracę inną od wymienionej w pozycjach 1-7, w przypadku której wynik oceny ryzyka, przeprowadzonej zgodnie z § 5 i § 6 rozporządzenia, wskazuje, że czynniki biologiczne mogą być obecne w środowisku pracy.

Wobec powyższego, gdy po przeprowadzaniu oceny ryzyka zawodowego stwierdzone zostanie narażenie zawodowe pracownika na zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV-2), zakwalifikowany do 3 grupy zagrożenia czynnikami biologicznymi, konieczne będzie wyposażenie pracownika w środki ochrony indywidualnej (maski ochronne, przyłbice, środki do odkażania rąk i powierzchni).

Obowiązek taki wynika z postanowień Kodeksu pracy. W myśl jego przepisów w razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie. Jeżeli jest to niemożliwe stosuje środki ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Również rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki zobowiązuje pracodawcę do zapewniania pracownikom:

  • środków ochrony zbiorowej lub
  • środków ochrony indywidualnej (w przypadku gdy w inny sposób nie można uniknąć narażenia)

odpowiednich do rodzaju i poziomu narażenia.

Autor: 

Halina Góralska

Autor
Halina Góralska
mgr administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Działu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciwpożarowej w Poczcie Polskiej S.A., główny specjalista d/s BHP, wykładowca akademicki przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Laureat konkursu PIP "Najaktywniejszy Pracownik Służby BHP" w 2013r. Wieloletni pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie kieruje zespołem pracowników służby BHP i Ochrony Przeciwpożarowej na terenie województwa pomorskiego. Współuczestniczy w projektowaniu kierunków polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.