Na jaki czas można zawrzeć umowę o pracę na okres próbny?

27.07.2023AKTUALNE

Na jaki czas można zawrzeć umowę o pracę na okres próbny?

Okres wakacyjny i powakacyjny sprzyja rotacji pracowników, również wśród pracowników służby BHP. Warto więc zwrócić uwagę na kwestie umowy na okres próbny. Unormowanie umowy o pracę na okres próbny uległo znacznemu rozbudowaniu na podstawie nowelizacji Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia 2023 r. Modyfikacje te dotknęły m.in. możliwego czasu trwania omawianej umowy.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jaki czas może być zawarta umowa o pracę na okres próbny po 26 kwietnia 2023 r.

  • Od czego zależy czas trwania umowy o pracę na okres próbny.

  • Jak można przedłużyć umowę zawartą na okres próbny.

Zobacz także webinar: Umowa o pracę na okres próbny – czas trwania>>>

Czas umowy o pracę na okres próbny

Czas, na który strony mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny nadal nie powinien, co do zasady, przekraczać 3 miesięcy. Jest to czas służący sprawdzeniu kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.

Jednakże nie w każdej sytuacji umowa na okres próbny może obejmować aż 3 miesiące. Jeśli strony zamierzają zawrzeć następnie umowę o pracę na czas określony, krótszy niż 6 miesięcy, to umowa na okres próbny może trwać maksymalnie 1 miesiąc. Natomiast w przypadku, gdy zamiarem jest zawarcie umowy o pracę na czas określony, mieszczący się w przedziale od 6 miesięcy do 12 miesięcy, wtedy ten czas próby wynieść może do 2 miesięcy.

Uwaga!

Decydując się zatem na zawarcie umowy na okres próbny należy mieć na względzie intencję dotyczącą późniejszego zatrudnienia pracownika i czas utrzymywania się stosunku pracy.

Przedłużenie umowy o pracę na okres próbny z powodu absencje pracownika

Odnotować dodatkowo trzeba, że nowe przepisy dopuszczają możliwość uzgodnienia w umowie o pracę na okres próbny, że umowa ta ulegnie przedłużeniu o czas urlopu bądź innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeśli nastąpią takie absencje pracownika. Rozwiązanie to należy ocenić pozytywnie, bowiem daje ono możliwość faktycznego wykorzystania planowanego przez strony czasu na sprawdzenie kwalifikacji pracownika i jego przydatności na stanowisku pracy.

Przykład:

Przykład
Jeśli strony zawarły umowę na miesięczny okres próbny, a pracownik pozostaje w tym czasie nieobecny z powodu choroby przez dwa tygodnie, to umowa przedłuży się odpowiednio do okresu absencji. Stanie się tak wtedy, gdy umieścimy w umowie o pracę stosowne postanowienie. Dzięki temu pełen umówiony okres próbny będzie można efektywnie wykorzystać.

Przedłużenie umowy o pracę na okres próbny o czas nie dłuższy niż 1 miesiąc

Ustawodawca ustanowił także sposobność przedłużenia okresów obowiązywania umów o pracę na okres próbny, o których stanowi art. 25 § 22 k.p. (umowy zawierane na czas do 1 miesiąca i do 2 miesięcy, na zasadach określonych ww. przepisem) o czas nie dłuższy niż 1 miesiąc. Takie rozciągnięcie czasu obowiązywania wymienionych wyżej umów na okres próbny będzie dopuszczalne tylko wtedy, gdy przemawia za tym rodzaj pracy.

Przykład:

Przykład
Zastosowanie tego przepisu uzasadnia sytuacja, w której konieczne jest dłuższe wdrażanie pracownika w proces świadczenia pracy z uwagi na wymóg zapoznania się ze skomplikowanymi systemami, urządzeniami obsługiwanymi na stanowisku pracy itp.

Podkreślić należy, że wydłużenie z tego powodu okresu próbnego jest możliwe tylko jednorazowo. W celu skorzystania z opisanego przedłużenia czasu trwania okresu próbnego, pamiętajmy, aby zastrzec to w treści umowy o pracę, oczywiście o ile uzasadnia to rodzaj pracy.

Autor: 

Michał Rutkowski