PIP stwierdza nieprawidłowości w bhp w gospodarstwach rolnych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
15.06.2015AKTUALNE

PIP stwierdza nieprawidłowości w bhp w gospodarstwach rolnych

Około 4 tys. wizytacji w gospodarstwach rolników indywidualnych przeprowadzili inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 r. W wyniku tych kontroli ujawnili duży odsetek maszyn zagrażających życiu i zdrowiu obsługujących je osób. Ponadto inspektorzy stwierdzili również wykonywanie przez dzieci prac wzbronionych młodocianym. Zobacz, co jeszcze wykryli inspektorzy PIP w gospodarstwach rolnych.

Jak wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2014, polskie gospodarstwa rolne nie są bezpieczne. Z kontroli przeprowadzonych w 2014 r. wynika, że największym problemem w kwestii bhp w gospodarstwach jest stan maszyn i urządzeń rolniczych. Pod lupę inspektorów trafiło:

  • 3,6 tys. ciągników,

  • 2,6 tys. przyczep rolniczych,

  • 1 tys. kombajnów,

  • 3,5 tys. innych maszyn i urządzeń rolniczych, np. pilarek tarczowych i łańcuchowych, pras, rozrzutników obornika, kosiarek, opryskiwaczy, siewników.

Maszyny i urządzenia w gospodarstwach rolnych

Większość z tych urządzeń niestety zagrażała życiu i zdrowiu obsługujących je osób. Jak podaje raport PIP nieprawidłowości miały związek z usterkami, wadami konstrukcyjnymi, niewłaściwymi rozwiązaniami technicznymi i ergonomicznymi, a przede wszystkim brakiem lub stosowaniem niewłaściwych osłon i zabezpieczeń. Bardzo często na obniżenie poziomu bezpieczeństwa technicznego wpływał wysoki stopień zużycia maszyn i pojazdów rolniczych.

Wiele zastrzeżeń służby kontrolne miały do stanu kombajnów zbożowych. Uchybienia w tym zakresie mogły skutkować niebezpiecznymi wypadkami przy pracy, jak podkreślają inspektorzy. Kombajny miały najczęściej niekompletne lub uszkodzone osłony na elementach napędowych zespołu żniwnego bądź nie miały w ogóle wymaganych osłon. Inspektorzy stwierdzili także niestosowanie podpór zabezpieczających przed przygnieceniem osoby pracującej pod hederem hydraulicznie uniesionym podczas naprawy.

Ważne


Według inspektorów najczęściej spotykanym i jednocześnie najmniej bezpiecznym urządzeniem w gospodarstwach rolnych jest pilarka do wzdłużnego cięcia drewna. Aż 65% ocenianych maszyn tego typu nie spełniało wymagań bezpieczeństwa pracy w zakresie wyposażenia w elementy ochronne, takie jak osłony tarczy czy osłona przekładni napędu.

Pozytywnym aspektem kontroli PIP okazał się spadek liczby ciągników mogących powodować ryzyko wypadku przy ich obsłudze. Nadal jednak, w przypadku ponad 33% ocenianych sprzętów pracownicy PIP stwierdzili liczne przypadki użytkowania maszyn z niesprawnymi hamulcami i zużytym ogumieniem kół czy niewłaściwego sprzęgu ciągnika z przyczepą lub maszyną rolniczą

Transport w gospodarstwach rolnych

Jeszcze innym zjawiskiem obserwowanym od lat przez inspektorów i często spotykanym, a niebezpiecznym, jest przewóz ludzi na przyczepach oraz wozach załadowanych materiałami objętościowymi, na zaczepach, pomostach oraz błotnikach maszyn i pojazdów rolniczych, co zagraża ich zdrowiu i życiu. W 2014 r. odnotowano 605 takich przypadków.

Jak podkreśla raport inspektorzy często stwierdzali uchybienia w stanie technicznym dużej części użytkowanych przyczep. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło:

  • niepodłączenia przewodów elektrycznych i hamulcowych,

  • braku trójkątów wyróżniających pojazdy wolnobieżne,

  • złego stanu lub braku podwyższonych burt podczas transportu ładunków objętościowych,

  • braku zabezpieczeń burt.

Dzieci i młodzież przy pracach w gospodarstwie rolnym

W raporcie z czynności kontrolnych inspektorów PIP w gospodarstwach rolnych w 2014 r. nadal niepokojące są informacje na temat udziału dzieci i młodzieży w pracach gospodarczych i ich bezpieczeństwa. Raport podaje, że w zeszłym roku odnotowano 184 takie przypadki angażowania dzieci do pracy w gospodarstwie, przy czym 83 dzieci wykonywało prace wzbronione młodocianym, a prawie setka przebywała w strefie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, w pobliżu pracujących maszyn i urządzeń rolniczych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży PIP przeprowadził 94 wykłady dla 3 tys. uczniów szkół o profilu rolniczym oraz 415 prelekcji dla niemal 16 tys. dzieci wiejskich ze szkół podstawowych oraz gimnazjów. Natomiast dla dzieci w wieku przedszkolnym inspektorzy PIP prowadzili pogadanki i zajęcia edukacyjne, w których udział wzięło 750 dzieci.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.