Pracownik służby bhp a badanie trzeźwości pracowników

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
24.02.2023AKTUALNE

Pracownik służby bhp a badanie trzeźwości pracowników

Oczekiwana od wielu lat możliwość badania trzeźwości pracowników z poziomu zakładu pracy staje się faktem - pod warunkiem, że pracodawcy przygotują stosowne regulacje wewnętrzne. W przypadku większych jednostek organizacyjnych trudno wyobrazić sobie, aby pracodawca sam biegał z alkomatem po zakładzie. W dużej części przypadków istnieje szansa, że pracodawcy zechcą nałożyć dodatkowe obowiązek na pracowników służby bhp. Jest to w praktyce jak najbardziej możliwe, ale pytanie czy legalne?

Ułatwieniem w zakresie weryfikacji trzeźwości pracowników są przepisy ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Swoją drogą trzeba było kilkudziesięciu lat, aby pracodawcy zyskali bezpośrednią możliwość w tak oczywistej kwestii dotyczącej zarządzania, jak weryfikacja trzeźwości.

Kto może dokonywać kontroli trzeźwości pracowników?

Nowe przepisy kodeksu pracy dopuszczają możliwość zakładowej weryfikacji trzeźwości. Nie wskazują jednak, kto z poziomu zakładu takie badanie powinien przeprowadzać. W pierwszym odruchu należy oczywiście wskazać na pracodawcę, jako podmiot zatrudniający, ponoszący odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Trudno jednak, aby pracodawca o rozbudowanej strukturze organizacyjnej biegał po zakładzie czy zakładach pracy z alkomatem. W takim przypadku pewną naturalną sytuacją jest powierzenie obowiązku przeprowadzania pomiarów trzeźwości pracownikom, np. służby bhp.

Czy pracownik służby bhp może być wyznaczony do przeprowadzania badania trzeźwości pracowników?

Problem w tym, że powyższe „naturalne” wydawałoby się zachowanie pracodawcy, który zechce powierzyć doniosłą funkcję przeprowadzającego kontrole trzeźwości pracownikowi służby bhp jest nie bardzo do pogodzenia z zakresem obowiązków pracowników służby bhp. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że możliwość prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników nie odwołuje się do bezpieczeństwa i higieny pracy, tylko do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Ponadto żaden przepis rozporządzenia w sprawie służby bhp nie daje bezpośredniej podstawy prawnej, aby pracownik służby bhp mógł być obciążony obowiązkami związanymi z weryfikacją trzeźwości pracowników. Nawet uprawnienie pracownika służby bhp w postaci odsunięcia od pracy pracownika, który narusza przepisy bhp w żadnym razie nie powinno być traktowane jako możliwość zobowiązania pracownika służby bhp do przeprowadzania pomiarów trzeźwości pracowników.

Jak rozwiązać kwestię powierzenia badania trzeźwości służbie bhp?

Jeżeli jednak pracodawca uparłby się, że kontrola trzeźwości powinna leżeć w gestii pracownika służby bhp, wówczas kompromisowym rozwiązaniem jest powierzenie takiego obowiązku poza pracą w służbie bhp. W grę może zatem wchodzić dodatkowa umowa prawa cywilnego, dodatkowa umowa o pracę (rozwiązanie chyba najbardziej abstrakcyjne - rodzaj pracy - badanie trzeźwości pracowników), jak również wyodrębnienie dodatkowego obowiązku w zakresie badania trzeźwości na zasadzie rozdziału etatu. Żadne z powyższych rozwiązań nie powinno zostać zakwestionowane przez inspektora pracy, czego nie można powiedzieć o sytuacji, w której pracownicy służby bhp w ramach swoich obowiązków wynikających z rozporządzenia w sprawie służby bhp mieliby przeprowadzać kontrolę trzeźwości zatrudnionych.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.