Sklep
25 kwietnia rozpoczęła się w Polsce wspólna akcja 10 firm budowlanych tworzących Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. W tym roku Tydzień Bezpieczeństwa odbywa się pod hasłem „Zaplanuj swój dzień!”. W ramach inicjatywy przez tydzień na budowach i w biurach w całym kraju odbywać się będą pokazy, wykłady na temat bezpieczeństwa, m.in. szkolenie antyterrorystyczne. Zobacz co planuje SKANSKA.
25 kwietnia 2016 r. startuje trzecia edycja największej ogólnopolskiej akcji na rzecz bezpieczeństwa w budownictwie – Tydzień Bezpieczeństwa 2016. W dniach 25-29 kwietnia br. na budowach Mostostalu Warszawa odbędzie się wiele interesujących aktywności. Celem inicjatywy jest pobudzenie umysły do myślenia. Zobacz, co się wydarzy na budowach Mostostalu Warszawa w tym roku. Poznaj dobre pomysły.
Bezpieczeństwo w pracy przez lata stopniowo zyskiwało na znaczeniu, dziś jest sprawą najwyższej wagi. Coraz częściej firmy poza zapewnieniem podstawowych zabezpieczeń idą krok dalej. Przykładem może być Skanska, która wydała w tym roku raport dotyczący działań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a wiedzę dotyczącą BHP szerzy także poza placem budowy, prowadząc liczne akcje edukacyjne.
W Skanska, największej spółce budowlano-deweloperskiej w Polsce, został opracowany autorski program szkoleń dla pracowników z zakresu bhp. Dodatkowo firma co kwartał organizuje Dni Bezpieczeństwa. Pierwszy w tym roku Dzień Bezpieczeństwa odbył się 21 marca. Poświęcony był organizacji prac wysokościowych. Zobacz jak Skanska podchodzi do problemu pracy na wysokości.
Mimo, ze spada liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy na budowach, branża ta nadal należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Jak podają statystyki w 2015 r. na budowach odnotowano 78 wypadków śmiertelnych. Chociaż to najmniejsza liczba odnotowana w ciągu ostatnich 4 lat, to nadal ogólna liczba wypadków w tej branży jest jedną z wyższych – 469 osób poszkodowanych.
Przeprowadzenie i udokumentowanie oceny ryzyka zawodowego na budowie nie jest proste. Szczególnie ważne jest właściwe przygotowanie oceny ryzyka zawodowego pracowników sprawujących bezpośredni nadzór nad pracami budowlanymi. Ciąży bowiem na nich olbrzymia odpowiedzialność, a ich zakres obowiązków jest szeroki. Aby ułatwić to zadanie proponujemy, opracowaną przez eksperta przykładową dokumentację oceny ryzyka zawodowego pracowników inżynieryjno-technicznych, opracowaną metodą RISC SCORE. Wykorzystując ten materiał możecie samodzielnie sporządzić ocenę ryzyka w Twoim zakładzie.
15 grudnia 2015 r. na posiedzeniu Rady Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie, omawiano m.in. skuteczność krótkich kontroli na budowach, analizowano przyczyny wypadków. Powrócił również temat określenia w przepisach szczegółowej treści instrukcji bezpiecznego wykonywania robót. Zobacz jakie są wnioski oraz rezultaty działań PIP na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach.
Kinga Grodzicka-Lisek
Analizę wypadku przy pracy przeprowadza się po to, aby wyciągnąć wnioski i podjąć działania prewencyjne. Niestety, wiele wypadków ma znacznie głębiej ukryte przyczyny pośrednie. Podczas badania wypadków przy pracy wykrywa się również wiele nieprawidłowości, które mogą przyczyniać się do zaistnienia wypadku przy pracy. Zobacz, co podczas kontroli w związku z wypadkiem młodego cieśli wykrył inspektor pracy.
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy prowadzili w III kwartałach 2015 r. 2 071 krótkich kontroli w branży budowlanej. Były one ukierunkowane na nieprawidłowości powodujące bezpośrednie zagrożenia życia lub zdrowia pracujących, a celem ich było wyegzekwowanie trwałej likwidacji zagrożeń. Poznaj wnioski z tych kontroli i ich efekty.
PIP przedstawia raport z kontroli prac budowlanych dróg i autostrad. Aż w 74% skontrolowanych budów stwierdzono nieprawidłowości stwarzające bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia lub życia pracujących. Nadal lekceważy się zabezpieczenie i oznakowanie stref niebezpiecznych, a środki ochrony indywidualnej wciąż złem koniecznym. Poznaj pozostałe wnioski i konsekwencje wiążące się z przeprowadzonymi kontrolami.
Mostostal Warszawa, jako jeden z członków-założycieli stowarzyszenia „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” po raz kolejny organizuje ogólnopolską akcję społeczną „Tydzień Bezpieczeństwa na polskich budowach”. Tegoroczny edycja odbędzie się w dniach 18 – 24 maja 2015 roku. Wszystko po to, aby podnosić bezpieczeństwo i eliminować wypadki śmiertelne na budowach w kraju.
Agata FalęckaRzecznik PrasowyMostostal Warszawa S.A
Poprawa stanu bhp na budowie jest celem inicjatywy Państwowej Inspekcji Pracy i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP „Programy wspierające poprawę bezpieczeństwa pracy w mikro i małych przedsiębiorstwach budowlanych”. Konferencja propagująca to przedsięwzięcie została zorganizowana 26 lutego 2015 r. w stołecznej siedzibie Związku Zawodowego „Budowlani”.
Mostostal Warszawa, jako jedna z najstarszych firm budowlanych w Polsce, chce wyznaczać kierunki rozwoju i pracować nad zmianą podejścia do bezpieczeństwa pracy – nie tylko we własnym przedsiębiorstwie, ale przede wszystkim wśród firm, z którymi współpracuje na co dzień. Statystyki pokazują bowiem, że to właśnie z udziałem ich pracowników dochodzi najczęściej do wypadków na budowach. Firma od lat dzieli się z innymi swoim doświadczeniem, wiedzą i praktykami w zakresie bhp.
Mariusz Piątkowski, kierownik działu bhp Mostostal Warszawa SA, Krzysztof Mamuszka, kierownik robót/koordynator bhp Mostostal Warszawa SA
Czy dopuszczalne jest stosowanie przedłużaczy elektrycznych na budowie, które są samodzielnie zmontowane (przewód OW 5x1,5 + dołączenie wtyczki, skracanie itp.) przez elektryków posiadających odpowiednie uprawnienia? Zmontowane przedłużacze mają zastosowanie do podłączenia elektronarzędzi.
Od 5 do 11 maja 2014 r. na budowach 8 firm tworzących Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie trwa „Tydzień Bezpieczeństwa”. W związku z tym na wielu budowach w całej Polsce podjęte zostały różne działania związane z propagowaniem kultury bhp. Jest to pierwsza wspólna inicjatywa sygnatariuszy Porozumienia przeprowadzona na tak szeroką skalę i w tym samym czasie. To niepowtarzalna okazja do dotarcia nie tylko do pracowników sił własnych, ale także do większości firm podwykonawczych na polskim rynku.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone