Sklep
Śmierć pracownika podczas wykonywania w czasie pracy zwykłych czynności, wskutek urazów doznanych wskutek upadku z wysokości spowodowanego atakiem padaczki jest wypadkiem przy pracy w rozumieniu ustawy wypadkowej – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
Naruszenie zasad wynikających z Prawa o ruchu drogowym trzeba traktować na równi z naruszeniem przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – orzekł Sąd Najwyższy.
Kto wchodzi w skład zespołu powypadkowego, gdy poszkodowanym w wypadku przy pracy jest pracownik służby bhp, zatrudniony na jednoosobowym samodzielnym stanowisku Inspektora bhp.
Lesław Zieliński
Wypadkiem przy pracy jest także zdarzenie, do którego doszło na skutek zadziałania czynnika zewnętrznego na niesprawny organizm pracownika, który może być przyczyną współistniejącą z jego wewnętrznymi schorzeniami. Stres, połączony z chorobą kardiologiczną, może być współprzyczyną zewnętrzną zawału serca – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Pracownik magazynu miał dzień wolny od pracy zgodnie z grafikiem. Wcześniej poparzył rękę w domu i po udzieleniu pomocy przez lekarza, nie chcąc korzystać ze zwolnienia L4, wypisał urlop wypoczynkowy. Następnego dnia przyszedł jednak do firmy z zamiarem przedłużenia urlopu wypoczynkowego. Nie załatwił tego w biurze Kierownika, ale udał się na halę magazynową i został potrącony przez wózek widłowy. Jak z prawnego punktu widzenia rozpatrzyć kwestię utraconego związku z pracą, co jest podstawowym elementem uznania wypadku za wypadek przy pracy. Czy okoliczności dają podstawę do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.
Jan Pióro
Co do zasady, wykonywanie zwykłych, choćby stresujących lub wymagających dużego wysiłku fizycznego obowiązków przez pracownika nie można uznać za zewnętrzną przyczyn wypadku przy pracy. Jednak nawet codzienne czynności wykonywane w normalnych warunkach przez pracownika o zmniejszonej sprawności można uznać za podjęte przy użyciu nadmiernego dla tego pracownika wysiłku – orzekł Sąd Okręgowy w Legnicy.
W firmie prowadzonej przez małżeństwo - żona właściciel, mąż pełnomocnik – współwłaściciel - jedna z tych osób uległa wypadkowi noszącemu znamiona wypadku przy pracy (spełnione zostały wymogi definicji wypadku). Czy właściciel jest pracownikiem? W jaki sposób to zakwalifikować? W sprawozdaniach GUS-owskich właściciel liczony jest jak pracownik?
Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie, powodujące uszczerbek na zdrowiu pracownika, do którego doszło w czasie meczu sportowego, jeżeli pracownik otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego na zawody, a ponadto udział w tego rodzaju imprezach należał do obowiązków pracowniczych – orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku.
Okresy noclegów w miejscach zakwaterowania pracownika w czasie podróży służbowej nie przerywają jego ochrony ubezpieczeniowej. Przez cały czas wykonywania podróży służbowej, a więc do momentu powrotu do miejscowości stałego miejsca pracy lub miejscowości zamieszkania, pracownik nie wraca z pracy do domu, tylko do wskazanego przez pracodawcę lub samodzielnie wybranego miejsca (lub kolejnych miejsc) zakwaterowania, wobec czego jego zachowania po pracy pozostają nadal w związku z odbywaną podróżą służbową – orzekł Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze.
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Pracodawca sporządził dokumentację powypadkową oraz sporządził statystyczną kartę wypadku. ZUS nie uznał zdarzenia gdyż uznał, że spowodowała ją choroba na którą pracownik leczył się od pewnego czasu a o czym nie wiedział pracodawca. Czy pracodawca ma sporządzić drugą część statystycznej karty wypadku czy też nie i czy powiadamiać o przyczynie urząd statystyczny.
Mariusz Foremniak
Dyrektor zakładu podczas wyjścia służbowego poza teren zakładu miał wypadek. Przed wyjściem nie wypisał się w tzw. "książce wyjść". Dyrektor ma nienormowany czas pracy, czy zatem może to mieć wpływ na uznanie wypadku za wypadek przy pracy, jeśli w żaden sposób nie udokumentował, że w czasie wypadku wypełniał czynności służbowe?
Jeżeli do śmiertelnego wypadku pracownika doszło w rezultacie niewypełnienia obowiązku zapewnienia warunków bezpiecznej pracy, to odpowiedzialność karną za zaistnienie wypadku może ponosić tylko ta osoba, na której ciążył prawny szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi. Zgodnie z Kodeksem pracy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracowników spoczywa na osobach kierujących pracownikami – orzekł Sąd Najwyższy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone