Sklep
Pozytywne wiadomości w zakresie statystyk wypadkowych płyną z danych GUS. W I kwartale 2018 r. liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz wskaźnik wypadkowości ogółem obniżyły się w stosunku do ubiegłego roku. Mniej jest także wypadków śmiertelnych. Czy takie dobre wiadomości pozwalają spać spokojnie? Nie, gdyż nadal nieprawidłowe zachowanie się pracowników jest najczęstszą przyczyną wypadków. Zobaczmy zatem, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zapobiegać wypadkom przy pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Telepraca to obecnie coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Twoja firma również zatrudnia tlelepracowników lub zamierza zatrudnić? Rozważ zatem sytuację, gdy telepracownik ulegnie wypadkowi w czasie pracy. Rodzi się pytanie, czy w takim przypadku pracownik musi wyrazić zgodę na wizję w jego mieszkaniu w ramach procedury powypadkowej? Czy telepracownik może nie zgodzić się na kontrolę w takim przypadku? Oto, jak przygotować się na taką sytuację.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zbliża się 28 kwietnia, czyli Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Zobacz, jak będą wyglądały tegoroczne obchody tego dnia i jakie wydarzenia będą miały miejsce dla podkreślenia znaczenia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz działań zmierzających do poprawy warunków pracy w naszym kraju.
Jak podaje GUS, choć w 2017 r. wzrosła liczba wypadków przy pracy w porównaniu do 2016 r., to jednak zmalał wskaźnik wypadkowości. Niepokoją natomiast dane dotyczące wypadków ciężkich i śmiertelnych. Zaskoczeniem zaś jest fakt, że w czołówce najbardziej narażonych na wypadki ogółem (lekkie, ciężkie i śmiertelne) branż nie znalazło się, tym razem, budownictwo. Czy oznacza to podtrzymanie trendu wzrostu bezpieczeństwa pracy w tym sektorze? Zobacz, jak statystyki te komentują eksperci.
Jak się okazuje zbieg lenistwa, pomysłowości, braku wiedzy i wyobraźni może doprowadzić do wypadku przy pracy. Przekonali się o tym dwaj pracownicy naprawiający bramę wjazdową. Chociaż mieli do dyspozycji niezbędne do wykonania pracy środki nie skorzystali z nich – były za daleko. Za to wykorzystali środki najmniej do tego przeznaczone. Ten przypadek możesz omówić podczas szkolenia bhp na stanowiskach robotniczych, jak i osób kierujących pracownikami.
Jednym z trudniejszych etapów postępowania powypadkowego jest określenie przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy. Natomiast jej zidentyfikowanie jest konieczne do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy. Sprawdźmy zatem, jak ten konieczny element wypadku przy pracy definiuje orzecznictwo sądów. Wiedza z tego zakresu ułatwi Ci również wypełnienie statystycznej karty wypadku.
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Poszerzysz wiedzę w zakresie postępowania powypadkowego
Właściwie zakwalifikujesz zdarzenie jako wypadek przy pracy
Unikniesz zakwestionowania zdarzenia jako wypadku przy pracy
Jak podaje GUS w 2017 roku wzrosła liczba śmiertelnych wypadków przy pracy, zaś ogólna liczba wypadków przy pracy była o 0,5% wyższa niż w 2016 r. Niestety nadal najbardziej niebezpiecznymi branżami, w których odnotowano największą liczbę wypadków śmiertelnych, są budownictwo, transport i gospodarka magazynowa oraz przetwórstwo przemysłowe. Sprawdź zatem najnowsze dane o wypadkach przy pracy. Możesz wykorzystać je podczas szkoleń bhp.
Resort rolnictwa, w ślad za Radą Ubezpieczenia Społecznego Rolników, proponuje podwyższenie wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu do kwoty 809 zł. Byłoby to pierwsze od prawie 4 lat podwyższenie wysokość tego świadczenia. Ponadto podwyższenie jednorazowego odszkodowania nie oznacza podwyższenia miesięcznej składki na ubezpieczenie.
Jak wynika z danych PIP, zdecydowanie obniża się liczba osób poszkodowanych śmiertelnie w wyniku operowania wózkiem bądź najechania na wózek widłowy. Natomiast zdarzeń o skutkach ciężkich PIP odnotowuje około 200 w skali roku. Niemniej jednak podczas prac przy obsłudze wózków jezdniowych liczba poszkodowanych nadal jest wysoka. Poznaj najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy z użyciem wózków jezdniowych.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Około 30 % mniej wypadków przy pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych odnotowała PIP w ciągu lat 2014-2016. Stąd też można odnotować poprawę w tym zakresie. Jednak nie jest do końca tak różowo, gdyż 11 lat po okresie, w którym pracodawcy powinni byli zgodnie z przepisami dostosować maszyny do minimalnych wymagań bhp, PIP podczas kontroli nadal odkrywa maszyny, które nie są bezpieczne dla obsługujących.
Informacje GUS na temat wypadków przy pracy w tym roku są niepokojące. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku nie tylko odnotowano więcej wypadków ogółem, ale znacznie wzrosła liczba wypadków z ciężkimi obrażeniami ciała, jak i wypadków śmiertelnych. Czyżby nastąpiło załamanie dobrego kierunku zmniejszającej się liczy wypadków? Poznaj alarmujące dane GUS o wypadkach przy pracy w pierwszych trzech kwartałach br.
Pracodawca poniesie odpowiedzialność (w postaci zadośćuczynienia) za wyrządzoną pracownikowi szkodę w związku z wypadkiem przy pracy, jak tylko będzie można wskazać, że ów pracodawca postąpił niezgodnie z przepisami prawa – orzekł Sąd Apelacyjny w wyroku z 3 grudnia 2015 r., sygn. akt III APa 11/15.
Anna Słowińska
Pracownik uległ wypadkowi. Doznał zaprószenia oka metalowym opiłkiem powstałym przy szlifowaniu. Pracownik podczas udzielania informacji zapewniał, że stosował okulary ochronne oraz przyłbicę ochronną nakaskową (oba środki wymagane), co potwierdził również bezpośredni świadek zdarzenia (prowadzący prace). Zespół powypadkowy uznał, że sytuacja opisana powyżej mogła się zdarzyć ponieważ nie ma 100% ochrony przed zaprószeniem oka. Niestety pracodawca wymaga od zespołu udowodnienia, że zaistniałe zdarzenie rzeczywiście mogło mieć miejsce (najlepiej poprzez wykonanie symulacji oraz przedstawienia odpowiednich obliczeń(?). W przeciwnym razie nie zatwierdzi on protokołu. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zespół powypadkowy?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Choć ogólna liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2016 r. była wyższa 0,3 % niż w 2015 r. Pomimo, że wzrosła o 0,4% liczna osób które uległy wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim. To bilans wypadków przy pracy w 2016 r. wygląda lepiej niż w 2015 r. Zmniejszyła się bowiem znacznie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz z ciężkimi obrażeniami ciała. I to pozwala mieć nadzieję na przyszłość.
22 września 2017 r. został opublikowany nowy jednolity tekst ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r., poz. 1773).
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone