Sklep
Według Głównego Urzędu Statystycznego wzrosła liczba wypadków przy pracy. Prawie 60 % z nich spowodowanych zostało nieodpowiednim zachowaniem pracownika. Członkowie Koalicji Bezpieczni w Pracy wskazują na kluczowe aspekty, które mogą przyczynić się do poprawienia tych statystyk w przyszłości. Poznaj zatem szczegółowe dane oraz podsumowanie mijającego roku pod kątem bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Zima to pora roku, która w sposób szczególny sprzyja wypadkom. Wnoszone do biura resztki śniegu, czy woda pozostają na schodach i posadzkach, tworząc niebezpiecznie śliską powierzchnię. Upadek czy poślizgnięcie najczęściej utożsamiane są z pechem. Tymczasem ze względu na konsekwencje traktuje się je jako wypadek przy pracy. Warto zawczasu być przygotowanym na taką ewentualność i odpowiednio zabezpieczyć wejście.
Prowadzisz szkolenie dla społecznych inspektorów pracy, pracodawców, a także pracowników służby bhp. Powinieneś zatem przybliżyć słuchaczom przepisy rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Wykorzystaj w tym celu przygotowaną przez eksperta Portalu BHP prezentację. Za jej pomocą wyjaśnisz słuchaczom m.in.:
Jedna z pracownic miała wypadek, uznany przez zespół powypadkowy. Była już na komisji w ZUS-ie i dostała odszkodowanie. Po zakończeniu protokołu inny lekarz stwierdził, że jest jeszcze dodatkowe uszkodzenie ręki. Jednak w protokole to nie zostało uwzględnione, bo kolejny uraz pojawił się później. Lekarz orzecznik zasugerował pracownicy, żeby się do mnie zgłosiła i żebym napisał aneks do protokołu powypadkowego, iż w ramach wypadku przy pracy zostało coś jeszcze uszkodzone i wówczas za ten drugi uraz też będzie mogła starać się o odszkodowanie. Czy rzeczywiście ja sporządzam taki aneks? Czy jest taka procedura – aneks do protokołu powypadkowego? Jak taki aneks ma wyglądać i gdzie go zgłosić? Czy też podpisuje go pracodawca, jak to już zrobił z protokołem?
Bohdan Michalski specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Już 82 osoby zginęły w tym roku w wypadkach przy pracy. Ogółem poszkodowanych pracowników jest prawie 40 tys., a to dopiero dane z połowy tego roku. Taka liczba wypadków, przy coraz wyższym rozwoju technologii oraz świadomości pracodawców i pracowników zdaje się być zastanawiająca. Sprawdź zatem, co stanowi najsłabsze ogniwo – jest najczęstszą przyczyną wypadków i gdzie jest ich najwięcej.
Twój zakład pracy zatrudnia młodych lub nowych pracowników? Miej ich na oku i zadbaj o staranne przeszkolenie bhp. Taka ostrożność i wzmożony nadzór może uchronić tych pracowników i Twój zakład pracy od nieprzyjemnych następstw wypadków przy pracy. Fakty i statystyki PIP wskazują, że nowi pracownicy najczęściej ulegają wypadkom przy pracy w ciągu pierwszego roku pracy. Poznaj niepokojące dane na ten temat.
Kinga Grodzicka-Lisek
11 lipca 2016 r. został opublikowany nowy jednolity tekst rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.
W Twojej firmie zdarzył się wypadek przy pracy? Teraz musisz przeanalizować zdarzenie, poznać przyczyny wypadku i zastosować właściwe środki zapobiegawcze aby uniknąć tego rodzaju zdarzeń w przyszłości. Możesz zrobić to szybko i w łatwy sposób stosując metodę TOL. Jeżeli nie znasz tej metody lub dawno z niej nie korzystałeś obejrzyj materiał szkoleniowy. Nasz ekspert wyjaśnia w nimjak krok po kroku badać wypadki przy pracy metodą TOL.
Podczas e-szkolenia dowiesz się:
Tematyka szkolenia
Wstęp
Szkolenie poprowadził Mariusz Foremniak – z-ca Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciwpożarowej w Poczcie Polskiej S.A., główny specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Od 9 lat pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie kieruje zagadnieniami bhp i ochrony ppoż. u jednego z największych pracodawców w Polsce. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Jestem specjalistą ds. bhp moim bezpośrednim zwierzchnikiem jest dyrektor wydziału kadr nad nim jest pracodawca. Kto podpisuje się pod wnioskami i zaleceniami profilaktycznymi wynikającymi z protokołu celem zapobieżenia podobnym wypadkom w przyszłości (pracodawca, bezpośredni zwierzchnik behapowca, przez którego do tej pory przechodziły dokumenty)?
Jak podaje GUS w pierwszym kwartale 2016 r. wydarzyło się już ponad 16, 5 tys. wypadków przy pracy. Pozytywnie nastraja jednak fakt, że w tym roku miało miejsce prawie o 50% mniej wypadków śmiertelnych niż w I kwartale ubiegłego roku. Poznaj pozostałe najnowsze dane w zakres wypadków przy pracy w tym roku.
Jedną z analitycznych metod badania przyczyn wypadków przy pracy jest metoda TOL. Czyli metoda analizy przyczyn technicznych, organizacyjnych i ludzkich (TOL). Warto przybliżyć tę metodę podczas szkoleń bhp pracodawcom i osobom wykonującym zadania służby bhp. Także na szkoleniach pracowników służby bhp można ją przypomnieć słuchaczom. Korzystając z prezentacji przygotowanej przez eksperta Portalu BHP, na podstawie której on sam prowadzi szkolenia, zrobisz to w łatwy sposób. Będziesz mieć również pewność, że nie umknęła Ci żadna kwestia dotycząca tej metody.
Największe nieprawidłowości w zakresie bhp w placówkach handlowych, ujawniane przez inspektorów PIP, dotyczą zwykle transportu, składowania, a także organizacji oraz wyposażenia pomieszczeń pracy. Dlatego pracownicy branży handlowej często ulegają wypadkom przy pracy. Sprawdźmy więc, co stanowi najczęstszą przyczynę wypadków i na co w narażeni są najczęściej pracownicy hipermarketów.
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
2 czerwca 2016 r. o godz. 10 odbędzie się bezpłatne webinarium, podczas którego będzie możliwość zadawania pytań ekspertowi w sprawie badania wypadków przy pracy. Zapisz się już dziś!
W 2015 r spadła liczba wypadków przy pracy jak i poszkodowanych oraz ofiar śmiertelnych - informuje PIP. Coraz lepsze są także warunki pracy dzięki nowemu audytowemu podejściu do kontroli PIP. Zobacz jakie skutki przynoszą kontrole PIP według nowych zasad. Poznaj też najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy. Dzięki temu będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę w swojej firmie.
28 kwietnia to Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. To również Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Dziś na świecie i w naszym kraju organizowanych są sympozja, wykłady, spotkania ze specjalistami bhp, seminaria, konferencje szerokie akcje obejmujące różne organizacje. Zobacz, jak ten dzień będzie obchodzony w naszym kraju.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone