Sklep
W Twojej firmie, urzędzie, organizacji pracują osoby skazane wyrokiem sądu na wykonywanie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub pracy społecznie użytecznej? Takie osoby nie mają statusu pracownika, zastanawiasz się, więc jak postąpić w przypadku wypadku przy pracy takiej osoby i czy przepisy przewidują jakieś świadczenia z ZUS dla takich osób? Poznaj odpowiedzi na swoje pytania i rozwiej swoje wątpliwości.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
Z tego tekstu dowiesz się:
Co zrobić w sytuacji, w której pracownik po zatwierdzeniu protokołu powypadkowego, przynosi „nową” kartę informacyjną ze szpitala, w której jest wpisany inny rodzaj urazu?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Aż o ponad o 13 % wzrosła liczba wypadków śmiertelnych w I półroczu 2017 r. względem tego samego okresu roku ubiegłego. Już 93 osób poniosło śmierć w pracy. Mimo, że ogólna liczba wypadków przy pracy zmalała, dane o wypadkach śmiertelnych w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy są alarmujące. W branży budowlanej śmiertelnemu wypadkowi uległy już 23 osoby, a w branży transportowo-magazynowej 22 osoby. Poznaj najnowsza dane GUS o wypadkach przy pracy w I półroczu 2017 r.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp
Robotnik drogowy w pewnym momencie wyszedł na drogę i został potrącony samochód. Na miejscu zdarzenia policja stwierdziła u poszkodowanego 2,5 promila alkoholu, sprawca był trzeźwy. Czy można na podstawie notatki policji sporządzić protokół powypadkowy bez wyjaśnień poszkodowanego, który jest nieuchwytny (świadek zdarzenia jest)? Z poszkodowanym pracownikiem nie ma kontaktu. Co ewentualnie potem z podpisem na protokole? Jednocześnie jest problem z określeniem urazu, ponieważ żadnych złamań nie było ale prawdopodobnie były potłuczenia.
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Coraz częściej pracodawcy skłonni są do zatrudniania pracowników wykonujących pracę zdalnie. Dzięki tak elastycznemu podejściu pracodawców telepraca staje się coraz częstszym zjawiskiem. Jednak nawet w takim miejscu jak mieszkanie może zdarzyć się wypadek – który będzie spełniał cechy wypadku przy pracy. Rodzi się wówczas pytanie, czy w takim wypadku należy wszcząć procedurę postępowania powypadkowego i jak ma ona przebiegać.
prawnik, ekspert prawa pracy
Z tego artykuł dowiesz się:
Czym jest telepraca i kiedy możemy ją zastosować?
Czy w przypadku telepracy możemy mówić o wypadku przy pracy?
Jak przeprowadzić i udokumentować postępowanie powypadkowe w przypadku telepracy?
8 czerwca 2017 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 15 maja 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania w razie wypadku lub ujawnienia choroby, pozostających w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej (Dz.U. z 2017 r., poz. 1012).
Prawnik
Do obowiązków pracodawcy należy dostarczenie pracownikowi sprawnych i bezpiecznych narzędzi pracy, więc wydanie pracownikowi niesprawnej drabiny i tolerowanie przez przełożonych jej używania, gdy przyczyniło się do wypadku przy pracy, stanowi podstawę do przyjęcia winy pracodawcy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 16 marca 1999 r. sygn. akt. II UKN 522/98
Anna Słowińska
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Dziś w Polsce i na całym świecie z obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W związku z tym organizowane są różnego rodzaju wydarzenia. Głównym wydarzeniem polskich obchodów Dnia jest uroczyste posiedzenie Rady Ochrony Pracy, którego tematem jest identyfikacja rodzajów działalności i grup pracowników o zwiększonym ryzyku wypadku przy pracy na podstawie analiz danych.
Prawnik specjalizujących się w prawie pracy, w tym bhp.
Pracownik dźwigając worki o wadze 60kg (po 30kg jeden), potknął się o leżące przewody elektryczne w przejściu – polecenie służbowe. Upadając na prawą stronę złamał w dwóch miejscach protezę kończyny dolnej. Lekarz nie stwierdził innego urazu. Jak zakwalifikować takie zdarzenie?
Ocena ryzyka zawodowego jest jednym z narzędzi służących do ograniczania wypadków przy pracy i chorób, w tym chorób zawodowych. Jednak czy istnieje metoda oceny ryzyka zawodowego dająca 100% pewność, że do wypadku przy pracy nie dojdzie? Innymi słowy, czy dokonując oceny ryzyka zawodowego, której przeprowadzenie jest wymagane przez przepisy, spowodujemy że nasi pracowici nie ulegną wypadkowi, będą bezpieczniejsi?
Lesław Zieliński,były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Ten artykuł wskaże Ci:
W 2016 roku ogólna liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy, była niewiele wyższa niż w roku 2015 roku. Tak wynika z danych GUS. Pozytywną informacją płynącą z danych jest mniejsza niż 2015 r. liczba osób które uległy wypadkom przy pracy ze skutkiem ciężkich obrażeń ciała. Zmniejszyła się również liczba wypadków śmiertelnych. Poznaj pełen obraz danych o wypadkach w 2016 r. – możesz wykorzystać te informacje podczas szkoleń bhp.
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Czy prowadzi się postępowanie powypadkowe w przypadku omdlenia pracownika? Pracownik nie doznał żadnych zewnętrznych obrażeń. Przyczyną omdlenia okazał się ropień na potylicy stwierdzony po badaniach w szpitalu.
Halina Góralska
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jak rozumieć stwierdzenie, że tylko pracownik mający szkolenie bhp może brać udział w zespole powypadkowym w przypadku braku SIP? Przecież każdy pracownik musi mieć szkolenie bhp?
Specjalista ds. bhp,
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Nasza firma korzysta z pracowników z Ukrainy zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia w Agencji Pracy Tymczasowej. Doszło do wypadku przy pracy. Nasza firma sporządziła kartę wypadku. Która firma powinna zarejestrować te wypadki w rejestrze i przechowywać tę dokumentację? Kto powinien wskazać te wypadki w IWA? Ponadto proszę o wyjaśnienie, czy można traktować sprawę jako zakończoną w sytuacji gdy Ukraińcy wyjechali w nieznane i nie odebrali karty wypadku, jak również nie zapoznali się z nią?
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Nawet wieloletnie doświadczenie pracy nie zwalnia z myślenia i przestrzegania przepisów bhp. Według statystyk wypadkom w pracy najczęściej ulegają pracownicy o krótkim stażu zatrudnienia (do roku) jak i pracownicy z wieloletnim stażem pracy. Tych drugich najczęściej gubi rutyna i stosowanie utartych praktyk, niekoniecznie zgodnych z przepisami bhp. Tak też było w przypadku wypadku przy pracy pilarza.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone