Sklep
27 października 2015 r. wchodzą w życie zmiany wprowadzane rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z 29 września 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania w razie wypadku lub ujawnienia choroby, pozostających w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1597).
Kinga Grodzicka-Lisek
Niewłaściwe zachowanie się pracownika stanowią jedną z częstszych przyczyn wypadków przy pracy. Niestety wyeliminowanie tych przyczyn wypadków nie jest proste. Na zachowanie człowieka składa się bowiem szereg czynników. Wśród nich są m.in. nawyki oraz stan emocjonalny i psychofizyczny pracownika. Oto kilka wskazówek na temat tych czynników, które mogą przydać się do oceny ryzyka zawodowego.
Anna Kucharska,psycholog
Z tego tekstu dowiesz się:
GUS udostępnił dane zebrane w I półroczu 2015 r. w zakresie wypadków przy pracy opracowane na podstawie złożonych formularzy Z-KW Statystyczna karta wypadku. Okazało się, że I półrocze br. wypadło lepiej niż I półrocze 2014 r. Nie mniej jednak najwyższy wskaźnik wypadkowości nadal znajduje się w woj. dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. Poznaj pozostałe najnowsze dane w zakres wypadków przy pracy.
27 sierpnia 2015 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. 2015 r. poz. 1242).
Problematyka przyczyn, przebiegu i okoliczności wypadków przy pracy w grupie pracowników 50 +była głównym tematem obrad Rady Ochrony Pracy 19 maja br. Na posiedzeniu poruszona została również kwestia nowych wyzwań w ochronie zdrowia pracowników w kontekście profilaktyki chorób przewlekłych i wydłużania wieku emerytalnego. Poznaj najczęstsze przyczyny wypadków pracowników 50 + oraz postulaty ROP.
100 miliardów złotych rocznie – tyle wynosi koszt wypadków przy pracy w gospodarce magazynowej i transporcie. Skąd takie wyliczenia? W 2014 r. według danych GUS, aż 11,1% incydentów wypadkowych dotyczyło transportu i gospodarki magazynowej, co przekłada się na 8381 wypadków. A co składa się na koszt takich wypadków? Czy poprawa bezpieczeństwa pracy może przynieść aż takie oszczędności?
Dziś 28 kwietnia zapalimy świece ku czci pamięci wszystkich ofiary wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Związkowcy z NSZZ „Solidarność” o godzinie 14.00 złożą kwiaty pod pomnikiem poświęconym Ofiarom Wypadków przy Pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym. Natomiast Rada Ochrony Pracy na dzisiejszej uroczystej sesji uczci pamięć ofiar wypadków śmiertelnych przy pracy minutą ciszy.
Państwowa Inspekcja Pracy w 2014 r. zbadała okoliczności i przyczyny 2002 wypadków przy pracy. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, wspominamy ofiary wypadków przy pracy. Sprawdźmy zatem, jak kształtują się statystyki wypadkowe w naszym kraju za rok 2014 r. w oparciu o wstępne dane z działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy.
27 kwietnia 2015 r. w przededniu Międzynarodowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w Polsce organizowane są konferencje, msze św. i akcje informacyjne. Natomiast międzynarodowe organizacje proponują w tym roku, pochylenie się nad problematyką budowania kultury bezpieczeństwa pracy oraz eliminowania narażenia na substancje niebezpieczne w miejscu pracy. Zobacz, co będzie się działo.
Wypadki samochodowe zdarzają się codziennie. Każdy kierowca, każda osoba będąca światkiem takiego wypadku powinna wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Ten materiał zawiera wskazówki, jak krok po kroku postąpić gdy jesteśmy świadkami, uczestnikami wypadku samochodowego. Film ten, przygotowanym przez specjalistów, to doskonały materiał na każde szkolenie bhp.
Pracownik włącza czajnik elektryczny, ten nie działa, chwyta za wtyczkę przewodu zasilającego wetkniętą do gniazdka i zostaje porażony prądem. Scenariusz z życia wzięty. To również scenariusz filmu o udzielaniu pierwszej pomocy osobie porażonej prądem. Ten materiał filmowy przygotowany z udziałem specjalistów medycyny ratunkowej zawiera wskazówki, jak pomóc, uratować życie osobie porażonej prądem.
88.642 osoby poszkodowane ogółem w wypadkach przy pracy w 2014 r. to najświeższe dane GUS. Niestety ogółem liczba wypadków przy pracy w poprzednim roku wzrosła w porównania z rokiem 2013. Trzeba jasno stwierdzić, że pomimo, iż liczba wypadków śmiertelnych oraz ciężkich spadła wyniki nadal pokazują nasze braki i niedociągnięcia w kwestii zapobiegania wypadkom przy pracy. Poznaj najsłabsze ogniwa.
Około 60 tys. wypadków przy pracy – to dane GUS na temat wypadków przy pracy za I-III kwartał 2013r. i 2014r. – liczba ta jest przerażająca. Sprawdźmy zatem, która branża jest najbardziej wypadkowa, urazowa. Dowiedźmy się, gdzie najczęściej zdarzają się wypadki przy pracy. Poznajmy najbardziej niebezpieczne zawody oraz przekonajmy się, w jakich zawodach pracownicy najczęściej ulegają wypadkom.
Ponad 5 mld złotych rocznie wynoszą koszty wypłaconych świadczeń z funduszu wypadkowego w Polsce. Z roku na rok wydatki na te świadczenia rosną. Pracodawca ponosi jedynie 8% kosztu danego wypadku przy pracy, około 12% płaci pracownik lub jego rodzina. To my społeczeństwo pokrywamy największą część kosztów wypadków przy pracy. Szacuje się, że jest to aż 80%. Ile kosztują nas wypadki przy pracy?
Jak uniknąć wypadków przy pracy? Co zrobić, aby zmniejszyć ich liczbę? Te pytania zadaje sobie nie jeden pracodawca oraz pracownik służby bhp. Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie i odpowiedzią na pytania jest skuteczne informowanie pracowników o zasadach, przepisach, procedurach bhp obowiązujących w firmie. Oto kilka wskazówek jak zbudować sprawny system przepływu informacji w zakładzie pracy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone