Sklep
Dane zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy, nawet wówczas gdy brak podstaw prawnych i zasadności oskarżania pracodawcy o zaniedbania w kierowaniu pracowników na badania lekarskie, jeżeli warunki pracy przyspieszyły samoistny proces chorobowy - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I UK 22/15
Aneta Mościcka
Przygotowanie dokumentacji powypadkowej nie jest proste. Również zbadanie samego zdarzenia może przysporzyć trudności. Czasami zastanawiamy się, czy rozpatrzyliśmy wszystkie możliwe warianty, czy wzięliśmy pod uwagę wszystkie istotne kwestie. Mając to na względzie, eksperci Portalu BHP przygotowali listę kontrolną, która z całą pewnością ułatwi zadanie zbadania i dokumentowania wypadku przy pracy. Korzystając z tej listy będziecie mieć pewność że niczego nie pominęliście.
Pracownik zatrudniony według umowy na stanowisku ślusarz-spawacz, wykonywał czynności transportowe (rozładunek pojazdu) na polecenie służbowe majstra prowadzącego prace. Podczas wykonywania tych prac uległ wypadkowi przy pracy. Czy kod zawodu wpisujemy zgodnie z angażem czyli z umowy o pracę, czy raczej zgodnie z wykonywanymi czynnościami – w tym przypadku prace transportowe? Statystyka obciąży jedno z tych dwóch zawodów – zupełnie od siebie różnych. Zatem, czy kod wpisujemy do faktycznie wykonywanych czynności, czy zgodnie z angażem kadrowym, bez względu na wykonywane czynności?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Mimo, ze spada liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy na budowach, branża ta nadal należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Jak podają statystyki w 2015 r. na budowach odnotowano 78 wypadków śmiertelnych. Chociaż to najmniejsza liczba odnotowana w ciągu ostatnich 4 lat, to nadal ogólna liczba wypadków w tej branży jest jedną z wyższych – 469 osób poszkodowanych.
Protokół powypadkowy tworzy się w celu ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku. Czy jednak w protokole powinno być jasno napisane, z czyjej winy (pracownika czy pracodawcy) doszło do wypadku? Chodzi również o rozstrzygnięcie, czy pracownikowi przysługiwać będzie 80% wynagrodzenia, czy 100% wynagrodzenia na chorobowym?
Jan M. Pióro,specjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
9 lutego ROP przyjęła stanowisko w sprawie wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników oraz działań prewencyjnych KRUS w 2014 roku. Jak wynika z danych KRUS w ostatnich latach nastąpiła poprawa warunków pracy w rolnictwie. Zmniejszyła się również liczba wypadków przy pracy, a wśród nich znacząco spadła liczba wypadków śmiertelnych - o 40 %. Zobacz, co było najczęstszą przyczyną wypadków rolniczych.
Kinga Grodzicka-Lisek
Niestety nawet doświadczenie nie gwarantuje uniknięcia zagrożeń w miejscu pracy. Czasami rutyna gubi pracowników, szczególnie jeżeli idzie w parze z lekceważeniem procedur oraz instrukcji. Taki stan rzeczy doprowadził do wypadków, w których ucierpieli doświadczeni pracownicy leśny. Zobacz, jakie przyczyny wypadków wskazali inspektorzy pracy po analizie wypadków oraz jakie konsekwencje wyciągnęli.
Prawidłowe oświetlenie stanowi ważny element bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Praktyka wskazuje jednak, że w tym zakresie występuje dużo zaniedbań. Natomiast niedostateczne oświetlenie miejsc pracy i pomieszczeń może być zarówno pośrednią, jak i bezpośrednią pośrednią przyczyną wypadków. Zatem warto bliżej przyjrzeć się związkom oświetlenia z wypadkami, które w praktyce są często niedostrzegane.
Jerzy Wrońskispecjalista i rzeczoznawca ds. bhp,były zastępca Głównego Inspektora Pracy
Z tego tekstu dowiesz się:
Uzyskanie w procesie oceny ryzyka poziomu „ryzyko małe” czy „ryzyko akceptowalne” skłania wielu pracodawców jak i pracowników służby bhp do stwierdzenia, że praca jest bezpieczna a zaistnienie wypadku jest praktycznie niemożliwe. Czy takie myślenie jest prawidłowe, czy faktycznie niski poziom ryzyka jest w każdej sytuacji gwarantem pełnego bezpieczeństwa, czy praktyka potwierdza takie myślenie?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Co należy wykazywać jako pośrednie przyczyny wypadku przy pracy, a co jako bezpośrednie przyczyny wypadku przy pracy? Co na przykład będzie pośrednią, a co bezpośrednią przyczyną wypadku, gdy pracownik dozna urazu stawu skokowego lewego podczas upadku ze schodów na skutek niezachowania należytej ostrożności?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych bhp.
Chwila rozluźnienia, żarcik, niewinna zabawa i … o wypadek przy pracy nie trudno. Właśnie w takiej niewinnej zabawie pracownik stracił rękę. Taką właśnie sprawę badał podczas kontroli inspektor pracy. Omawiając i analizując wypadki przy pracy warto zaznaczać pracownikom i osobom nadzorującym prace, że na stanowiskach pracy nie ma miejsca na zabawę, szczególnie jeżeli pracują na nich maszyny.
Ponad 55 tyś. osób uległo wypadkom przy pracy w pierwszych trzech kwartałach 2015 r. Jest to o 6,8 % mniej niż w tym samym okresie w roku 2014 . Niestety w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrasta liczba wypadków śmiertelnych. Od stycznia do końca września br. zginęło w pracy 201 osób. Takie dane dotyczące wypadków przy pracy za pierwsze 3 kwartały 2015 r. podaje GUS. Zobacz jak wyglądaj statystyki wypadkowe
Z roku na rok w grupie poszkodowanych na terenie budowy zwiększa się udział osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Natomiast w samej branży budowlanej wskaźnik wypadków śmiertelnych jest trzykrotnie wyższy, niż w innych działach gospodarki. Takie dane przedstawiła PIP na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy prezentując wyniki kontroli bezpieczeństwa pracy na budowach.
Brak bezpośredniego nadzoru i nieprzestrzeganie przepisów oraz zasad bhp było przyczyną wypadku przy pracy robotnika budowlanego. Został on porażony prądem na skutek niezachowania ostrożności podczas manewrowania metalowym kształtownikiem bezpośrednio pod linią 15 kV. Sprawdźcie, o czym nie można zapomnieć podczas takich prac, i czego nie można zbagatelizować, a co pozwoliłoby uniknąć wypadku.
W myśl krajowych przepisów za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku. Natomiast w rozporządzeniu Komisji (UE) czas ten jest wydłużony do 1 roku. Rodzi się zatem pytanie czy i jaki wpływ ma ta różnica na definicję śmiertelnego wypadku przy pracy. O pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii zwróciliśmy się do ministerstwa pracy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone