Sklep
Z danych, przedstawionych przez Ministra Zdrowia w ostatnim czasie wynika, że – według statystyk Sanepidu – 50 % zachorowań na koronawirusa jest identyfikowanych w zakładach pracy. Ten fakt oznacza, iż procedury, związane z bhp w firmach i instytucjach publicznych, pozostawiają wiele do życzenia. Zatem trzeba i można zrobić znacznie więcej, by minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w miejscu pracy i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Po prawie roku funkcjonowania w „covidowym” świecie, większość osób jest bogatszych o wiele doświadczeń związanych z zakażeniami. Obecnie pracownicy narażeni są na zakażenia „nowym” koronawirusem, co może przełożyć się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, na kolejny przestój lub pracę w niepełnym składzie. Wiemy też, że dzisiaj nikt nie może sobie na to pozwolić. Można temu jednak zaradzić. Rozwiązaniem mogą być badania molekularne i testy antygenowe. Zobacz jak twoja firma może je wprowadzić.
Katarzyna Furczyk Kierownik ds. profilaktyki i medycyny pracy SQD Alliance
Praca zdalna w celu zapobiegania COVID-19 kojarzy się w pierwszej kolejności z wykonywaniem obowiązków pracowniczych w miejscu zamieszkania. Nie ma jednak ograniczeń prawnych wskazujących, aby praca ta musiała być wykonywana tylko w domach czy mieszkaniach pracowników. Zastanówmy się zatem, czy jeżeli pomieszczenie pracy zdalnej nie jest usytuowane w domu lub mieszkaniu pracownika może w nim wykonywać obowiązki większa liczba osób?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Coraz częściej pojawiają się doniesienia o niepożądanych skutkach zdrowotnych związanych z przechowywaniem choroby COVID-19. Możliwe komplikacje mogą dotyczyć nie tylko układu oddechowego, ale również kwestii neurologicznych. Część osób po przechorowaniu koronawirusa skarży się na coś w rodzaju otępienia, co oczywisty sposób może mieć wpływ tylko na życie prywatne, ale również na bezpieczeństwo wykonywanych obowiązków zawodowych. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia w przypadku pracowników wykonujących prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej. Czy takie osoby powinny być przez pracodawcę kierowane na badania kontrolne po przechorowaniu koronawirusa, a przed dopuszczeniem do pracy?
Czy jeżeli szkolenie okresowe zostanie przeprowadzone po wymaganym terminie - z uwagi na epidemię COVID-19 - tzn. po okresie np. 3,5 roku, to należy zamieścić jakąś informację na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia bhp lub w teczce osobowej pracownika o przyczynie odroczenia tego terminu?
Halina Góralska
Czy przy wejściu do biurowca oraz na korytarzach powinny być umieszczone pojemniki do dezynfekcji rąk w związku z epidemią COVID-19? W budynku pomieszczenia biurowe wynajmują różne firmy. Czy w tej sytuacji to właściciel budynku jest zobowiązany rozmieścić takie pojemniki z płynami?
Michał Culepa
Wprowadzenie 27 lutego br. nakazu zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki to działania niewystarczające w walce z epidemią COVID-19. Potrzebne są jeszcze regulacje pozwalające na egzekwowanie tych nowych przepisów. Zobacz, jak wprowadzenie nakazu stosowania maseczek komentuje Adam Mikoś, Kierownik Działu BHP w DHL Parcel, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.
Od 27 lutego 2021 r. mamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie maseczką. Rodzi się więc pytanie czy pracodawca na terenie zakładu może pozwolić na używanie w dalszym ciągu chust i przyłbic? A może jednak na terenie zakładu pracy pracownicy mogą poruszać się tylko w maseczkach? Przecież pracodawcy inwestując w środki ochrony przeciwko SARS-CoV-2 mogli zakupić przyłbice lub kominy dla swoich pracowników, w związku z czym ponieśli koszty.
Wielu pracodawców ma wątpliwości, czy obecnie, w czasie epidemii koronawirusa, trzeba wystawiać pracownikom skierowania na badania okresowe, których wykonanie zawieszone zostało na okres po ustaniu stanu epidemii. Zapytaliśmy o to u źródła czyli w ministerstwie pracy.
Leszek Skupski
Paradoksalnie stan epidemii przyczynił się do kreatywności w zakresie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo pracowników. Są firmy, które już teraz organizują dla personelu punkty szczepień, by – gdy tylko będzie to możliwe – zaszczepić pracowników. <a >Są także przykłady praktyk, które pokazują, że nawet w czasie koronawirusa, można pracować bezpiecznie. Poznaj rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracowników w innych zakładach pracy.
Miniony rok był wyjątkowo trudny dla służb bhp, które – niemal z dnia na dzień – musiały zmierzyć się z istotnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników – koronawirusem. Teoretycznie czasu na przygotowanie do walki z nieznanym wirusem było wiele – pierwsze informacje o pojawieniu się groźnego szczepu w Chinach docierały do Polski już pod koniec 2019 r. W praktyce jednak do ostatniej chwili niewielu szefów działów bhp decydowało się na prewencyjne działania. Podsumujmy, jak poradziliśmy sobie z pandemią z perspektywy roku.
Czy pracodawca musi jeszcze raz aktualizować ocenę ryzyka zawodowego w zakresie dotyczącym koronawirusa, zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2), jeśli to uczynił przed wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowi z 11 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pojawienie się w przepisach nowej formy wykonywania obowiązków służbowych – pracy zdalnej – zrodziło wiele pytań wśród pracodawców i pracowników służby bhp. Wprowadziło także wiele wątpliwości w zakresie właściwej realizacji obowiązków zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom wykonującym zadania w takiej formie. W związku z tym, ekspert portalu bhp udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące obowiązków bhp pracodawcy przy realizacji zadań w formie pracy zdalnej.
Zobacz zatem:
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone