W każdym środowisku pracy są obecne niekorzystne czynniki, które mogą prowadzić do wystąpienia u pracowników chorób zawodowych lub urazów. W celach prewencyjnych dokonujemy oceny ryzyka, której zadaniem jest zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom na stanowiskach pracy.
Autor: Marlena Kopacz
Z tego artykułu dowiesz się:
Od czego zacząć ocenę ryzyka zawodowego w firmie?
Jak zidentyfikować zagrożenia na danym stanowisku pracy?
Jak dopasować metodę oceny ryzyka zawodowego do stanowiska pracy?
Jakie narzędzia pomogą Ci przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego?
Minister Zdrowia podpisał rozporządzenia odnośnie działań dotyczących małpiej ospy. Natomiast Główny Inspektor Sanitarny przygotował wytyczne dla szpitali na wypadek pojawienia się choroby w Polsce. Przypomnijmy, że mamy już pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy w Polsce. Czy na tej podstawie należy już przygotowywać aktualizację ocenę ryzyka dla pracowników (działania prewencyjne), czy wstrzymać się do czasu bardziej szczegółowych wytycznych dla pracodawców i pracowników?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Czytaj także: Kiedy wykonywać, aktualizować ocenę ryzyka zawodowego?>>>
Jeżeli inspektor PIP podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości związane z wypełnianiem przez pracodawców obowiązków związanych z oceną ryzyka wyda nakaz ich usunięcia. Jednak pracodawca, który nie zgadza się z decyzją inspektora pracy, może odwołać się do organu II instancji. Daje to szansę na zmianę lub uchylenie decyzji inspektora. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, przygotowując takie odwołanie w imieniu pracodawcy?
Praktycznie każda kontrola inspektora pracy, która jest realizowana w obszarze technicznego bezpieczeństwa pracy, dotyczy w mniejszym lub większym stopniu problematyki związanej z oceną ryzyka zawodowego. Ocena ryzyka i obowiązki z nią związane są zatem badane zarówno w ramach kontroli kompleksowych, podczas których analizowane jest pełne spektrum problematyki bhp, jak również kontroli problemowych, o ograniczonym zasięgu przedmiotowym. Dotyczy to również kontroli inicjowanych przez skargi pracownicze oraz organizacji związkowych.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
W prawidłowy sposób przygotujesz się do wniesienia odwołania od nakazu inspektora PIP.
Poznasz kilka trików na skuteczne odwołanie się od nakazu inspektora PIP.
Oszczędzisz sobie nerwów i czasu na bezskuteczne działania odwoławcze w zakresie oceny ryzyka zawodowego.
Czytaj także: Od jakich decyzji inspektów pracy można wnieść odwołanie do Głównego Inspektora Pracy? >>>