wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy zdalnej – postępowanie powypadkowe

Wypadek przy pracy zdalnej – postępowanie powypadkowe

Od 7 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać zmiany do Kodeksu pracy wprowadzające regulacje dotyczące pracy zdalnej. Problematyka wypadków przy pracy zdalnej jest regulowana zarówno nowymi przepisami Kodeksu pracy, jak również dotychczasowym rozporządzeniem wypadkowym. Co ciekawe, w przypadku pracy zdalnej regulacje kodeksowe dotyczące wybranych kwestii, będą bardziej szczegółowe niż te, które zostały zawarte w przepisach rozporządzenia. Jak zatem postępować w przypadku oględzin miejsca zdarzenia? Co ze świadkami wypadku podczas pracy zdalnej? Zobacz, jak powinno wyglądać postępowanie powypadkowe przy wypadku podczas pracy zdalnej.

Należy zauważyć, że przepisy wprowadzone ustawą z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, posługują się pojęciem „wypadku przy pracy zdalnej”. Tym samym może powstać wątpliwość, czy dla pracy zdalnej została opracowana specyficzna definicja wypadku, dedykowana takiej organizacji pracy, uwzględniająca fakt, że jest ona realizowana poza terenem zakładu, czy może jest to wyłącznie skrót myślowy? I wtedy do wypadku, do którego może dojść w związku z pracą zdalną ma zastosowanie powszechnie obowiązująca definicja wypadku przy pracy?

Odnosząc się do powyższego dylematu należy zdecydowanie stwierdzić, że mimo użytego w nowych przepisach określenia „wypadek przy pracy zdalnej" definicja wypadku na potrzeby właściwej kwalifikacji zdarzenia, w ramach wypadku lub wypadku przy pracy, jest tą samą, która obowiązuje względem zdarzeń, do których dochodzi na terenie zakładu pracy.

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Uwzględniając powyższe rozważania należy w pierwszej kolejności zauważyć, że wypadek przy pracy zdalnej w żadnym razie nie jest wyłącznie prywatną sprawą zatrudnionego. Do tego typu zdarzeń mają odpowiednie zastosowanie przepisów kp, jak również przepisów wykonawczych wydanych na jego podstawie.

Czytaj także: Jak zaznaczyć brak zwolnienia w protokole powypadkowym w przypadku wypadku przy pracy zdalnej?>>>

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci:

  • Przeprowadzić postępowanie powypadkowe w przypadku wypadku przy pracy zdalnej.

  • Rozwiązać kwestie oględzin miejsca zdarzenia i świadka wypadku podczas pracy zdalnej.

  • Uwzględnić kwestie wypadków przy pracy w regulaminie pracy zdalnej.

Czytaj także: Obowiązki pracownika w miejscu wykonywania pracy zdalnej w zakresie bhp>>>

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel