wypadek przy pracy

ZUS kontra zespół powypadkowy - czy trzeba zmienić protokół powypadkowy gdy ZUS nie stwierdzi uszczerbku na zdrowiu?

ZUS vs zespół powypadkowy – czyli, co zrobić jeżeli ZUS ma inne zdanie niż zespół powypadkowy?

Zdarza się że, choć pracodawca uzna zdarzenie za wypadek przy pracy, to lekarz orzecznik ZUS na komisji stwierdzi, że pracownik nie doznał stałego bądź długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Co w takim przypadku powinien zrobić pracodawca, zespół powypadkowy? Czy należy dokonać zmiany kwalifikacji wypadku? Czy pracownik musi zwrócić nadwyżkę zasiłku chorobowego, którą otrzymywał ze względu na uznanie wypadku przy pracy? Ekspert Portalu BHP wyjaśnia jak należy wówczas postąpić.

Prawna kwalifikacja zdarzenia to ostateczne rozstrzygnięcie kwestii tego, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, czy też z jakichś względów nie może być w tych kategoriach kwalifikowane. Prawna kwalifikacja zdarzenia następuje w protokole powypadkowym, który ostatecznie jest zatwierdzany przez pracodawcę poszkodowanego pracownika.

Protokół powypadkowy zawierający kwalifikację prawną zdarzenia jest dokumentem przedkładanym w sytuacji gdy poszkodowany ubiega się o jednorazowe odszkodowanie. Szczegółowa problematyka w tym procedura związana z ubieganiem się o odszkodowanie unormowana jest w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:

  • właściwie rozliczysz zasiłek chorobowy pracownika poszkodowanego w wypadku;

  • fachowo przeprowadzisz procedurę postępowania powypadkowego;

  • zachowasz porządek w dokumentacji powypadkowej.

Zbiorowy wypadek przy pracy w koszu podnośnika samojezdnego

Zbiorowy wypadek przy pracy w koszu podnośnika samojezdnego – analiza wypadku oczami inspektora PIP

Pracownicy sezonowi – a procedury powypadkowe

Pracownicy sezonowi – a procedury powypadkowe

Okres letni to czas, w którym przy pracach sezonowych znajduje zatrudnienie wielu pracowników tymczasowych. Musimy mieć na uwadze, że pracownik tymczasowy to osoba niezwiązana z zakładem pracy, nieposiadająca nawyków i przyzwyczajeń charakterystycznych dla pracowników etatowych. Dlatego potencjalnie jest bardziej narażona na wypadek, szczególnie w trakcie wdrażania do pracy. Sprawdź, jak wyglądają procedury powypadkowe pracowników sezonowych.

W sezonie letnim wiele firm zatrudnia pracowników tymczasowych. Zazwyczaj pracują oni przy pracach sezonowych czy w ramach zastępstwa pracowników etatowych przebywających na urlopach. Trzeba pamiętać, że ta grupa pracowników, pracownicy tymczasowi to grupa „podniesionego ryzyka” jeżeli chodzi wypadki przy pracy. Pracownicy ci nie mają bowiem takich przyzwyczajeń i obycia z wykonywanymi pracami czy miejscem pracy, jak pracownicy etatowi. Mając również świadomość, że wykonują pracę tymczasową, sezonową, a więc ich stosunek i podejście do pracy, motywacja są również inne niż pracowników etatowy. Stąd również wynika przyczyna występowania częstszych wypadków przy pracy w tej grupie pracowników. Zatem, co zrobić jeżeli wypadkowi przy pracy ulegnie pracownik tymczasowy? Kto i jakie obowiązki ma w związku z tym? 

Autor: 

Jacek Krajewski
Okręgowy Inspektorat Pracy
Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi

Korzyści 

Z tego tekstu dowiesz się jakie:

  • obowiązki w przypadku wypadku przy pracy pracownika tymczasowego spoczywają na pracodawcy?
  • obowiązki ma agencja pracy tymczasowej w przypadku wypadku przy pracy pracownika tymczasowego?
  • świadczenia pieniężne z tytuły wypadku przy pracy należą się pracownikowi tymczasowemu?

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel