Sklep
O skutkach nowego procederu firmy, które zajmują się odszkodowaniami i pozywają pracodawców z powództwa cywilnego za wypadki przy pracy, a także o innych kwestiach w zakresie „Bezpieczeństwa pracy w Polsce 2014”, wywierających wpływ na działania prewencyjne w zakresie bhp, mówi Witold Polkowski, doradca Prezydenta Pracodawców RP
Polskie firmy przywiązują coraz większą wagę do zarządzenia bezpieczeństwem. Duże zainteresowanie tym tematem widać w wielu branżach, np. spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej, ciepłowniczej. Z tym wiąże się również coraz większa popularność programów obserwacji bezpieczeństwa zachowań pracowników. Mogą one być zastosowane w każdej branży i przy każdym charakterze operacji.
Według badań Koalicji Bezpieczni w Pracy, aby uniknąć wypadku w pracy, bezwzględnie należy przestrzegać wysokich standardów BHP. Natomiast dbałość o ich przestrzeganie w miejscu pracy zależy w równiej mierze od pracodawców jak i od pracowników. Jaka jest jednak rzeczywistości? Jak przedsiębiorcy i pracownicy dbają o poziom BHP w swoich firmach?
Wypadki przy pracy to zdarzenia, których każdy chciałby uniknąć. Jednak aby to zrobić, trzeba sobie uświadomić, co jest ich przyczyną. Biorąc pod uwagę statystyki najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe zachowanie pracownika. Zatem, jak kształtować prawidłowe zachowania pracowników aby uniknąć wypadków przy pracy? Oto 3 cenne wskazówki.
PIP zapowiedział przed Komisją Do Spraw Kontroli Państwowej prowadzenie w 2015 r. dalszych kontroli bezpieczeństwa i higieny przy pracach związanych z pozyskiwaniem drewna. Działania Państwowej Inspekcji Pracy wynikają ze znacznej liczby wypadków jakie mają miejsce przy takich pracach i ich tragicznych następstw. Zatem zakłady usług leśnych znajdą się na celowniku PIP, wszystko po to aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom wykonującym ścinkę i zrywkę drewna.
Na pracodawcy ciąży ustawowy obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. To on również odpowiada za wypadki przy pracy. Czy w przypadku ich zaistnienia pracownik może domagać się od swojego ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania?
Na plenarnym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, które odbyło się 26 sierpnia 2014 r., jednym z tematów był m.in. materiał przygotowany przez Państwową Inspekcję Pracy „Identyfikacja obszarów o największym ryzyku wypadku przy pracy i przestrzeganie w nich przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy”. Dane pochodzące z badania okoliczności i przyczyn wypadków przez inspektorów pracy gromadzone są przede wszystkim w celu wskazania kluczowych informacji niezbędnych do planowania programów kontrolno-prewencyjnych.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił informacje o wypadkach przy pracy osób pracujących w całej gospodarce w I kwartale 2014 r. Zamieścił również dla porównania dane z I kwartału 2013 r. Nieznacznie wzrosła liczba wypadków w stosunku do I kwartału 2013 r. jednak wypadków śmiertelnych i ciężkich było mniej. Wzrosła liczba wypadków lekkich oraz tych z udziałem kobiet.
Jakie elementy powinna zawierać procedura zgłaszania wypadków przy pracy?
Jan Pióro
W ubiegłym roku doszło do 88.267 wypadków przy pracy, w tym 276 śmiertelnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Najczęściej poszkodowanymi w wyniku tych zdarzeń są osoby, mające roczny lub niższy niż rok staż pracy.
Od 1 kwietnia obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które zostały wprowadzone obwieszczeniem ministra pracy i polityki społecznej z 26 lutego 2014 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (M.P. poz. 187).
Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, o których mowa w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Będą obowiązywać do 31 marca 2015 r.
Marek Kalman, specjalista z zakresu bhp
Czy istnieją jakieś orzeczenia SN na temat rażącego niedbalstwa pracownika. Elektryk który przystąpił do naprawy urządzenia bez wcześniejszego wyjęcia bezpieczników sterujących uległ poparzeniu. Czy to jest rażące niedbalstwo?
3 sierpnia ogłoszone zostało obwieszczenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 marca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.
23 lipca Sejm rozpatrzył w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą. Zgłoszony w dyskusji wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu trafi do bloku głosowań.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone