Stosowanie nowych przepisów o pracy zdalnej a praca rotacyjna z domu oraz z zakładu pracy

17.04.2023AKTUALNE

Stosowanie nowych przepisów o pracy zdalnej a praca rotacyjna z domu oraz z zakładu pracy

W wielu firmach pracodawcy zastanawiają się, jak pogodzić pracę zdalna z pracą na miejscu w zakładzie. Są stanowiska pracy, które wymagają, aby pracownik, we wskazane dni, stawiał się w firmie, ale w niektóre dni może pracować zdalnie. Czy takie rotacyjne wykonywanie pracy zdalnej z mieszkania w powiązaniu z pracą wykonywaną w zakładzie, w ramach ustalonego z pracodawcą rozkładu, powoduje, że pracownik traci status pracownika zdalnego? Czy można skierować na pracę zdalną pracownika, który w zakładzie wykonywałby prace szczególnie niebezpieczne, a w domu prace biurowe uwzględniając pracę rotacyjną?

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • W prawidłowy sposób zorganizować pracę zdalną w swojej firmie

  • Zapewnić właściwą organizację pracy w zakładzie łącząc pracę zdalną i pracę rotacyjną.

  • Prawidłowo zastosować nowe przepisy o pracy zdalnej przy pracy rotacyjnej.

Czytaj także: Okazjonalna praca zdalna a instruktaż stanowiskowy uzupełniający>>>

Status pracownika zdalnego przy pracy rotacyjnej

Zgodnie z definicją pracy zdalnej praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna).

Uwzględniając powyższe, należy przyjąć, że pracownikiem zdalnym jest zarówno pracownik, którego praca polega wyłącznie na pracy spoza terenu zakładu pracy – z domu czy mieszkania, jak również pracownik, który w ustalonych dniach wykonuje pracę na terenie zakładu.

Ważne

Uwzględniając wprowadzoną definicję pracy zdalnej, należy przyjąć, że rotacyjne wykonywanie pracy związanej ze zmianą miejsca realizacji czynności nie powoduje, że pracownik traci status pracownika zdalnego.

Niezależnie od tego, w każdym przypadku należy pracownikowi zapewnić odpowiednie warunki z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy:

  • ograniczone przepisami pracy zdalnej – w sytuacji gdy praca jest wykonywana poza zakładem pracy,

  • kompleksowe – w dniach, w których praca realizowana jest na terenie zakładu.

Prace szczególnie niebezpieczne w pracy o charakterze rotacyjnym a praca zdalna

Czy uwzględniając definicję pracy zdalnej (która nie wyłącza możliwości naprzemiennego wykonywania pracy z domu oraz z poziomu zakładu pracy), istnieje możliwość wykonywania na przykład prac szczególnie niebezpiecznych w dniach, w których pracownik ma wykonywać swoje obowiązki na terenie zakładu pracy?

Praca zdalna może polegać w szczególności na wykonywaniu pracy z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W domyśle praca zdalna w swoim podstawowym zakresie powinna zatem dotyczyć szeroko rozumianych prac biurowych, realizowanych z wykorzystaniem komputera podłączonego do sieci – w ramach stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy lub ostatecznie komputer przenośny.

Uwzględniając specyfikę miejsca wykonywania pracy zdalnej, którym często będzie dom albo mieszkanie pracownika, jak również brak funkcjonującego sprawnego systemu udzielania pierwszej pomocy w ramach wypadków, nie każdy rodzaj pracy może być przedmiotem pracy zdalnej.

Ważne

W ramach pracy zdalnej pracownik nie może wykonywać prac szczególnie niebezpiecznych – zarówno tych, które wynikają bezpośrednio z przepisów rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp, jak również pozostałych przepisów szczególnych, w tym regulacji zakładowych, które kwalifikują dane prace do prac szczególnie niebezpiecznych.

Ponad wszelką wątpliwość prace szczególnie niebezpieczne nie mogą być realizowane w ramach pracy zdalnej, która wykonywana jest poza zakładem.

Nie ma jednak racjonalnego uzasadnienia, aby prace szczególnie niebezpieczne nie mogły być realizowane na normalnych zasadach, w sytuacji gdy pracownik zdalny pracuje na terenie zakładu pracy.

Przykład
Jeśli pracownik posiada rozdzielony etat w ramach obowiązków – jest pracownikiem zdalnym, to wówczas prace typowo biurowe może wykonywać poza terenem zakładu pracy. Prace szczególnie niebezpieczne może natomiast wykonywać w dniach, w których pracuje na terenie zakładu np. laborant.

Nie ma tym samym racjonalnego uzasadnienia, aby przyjąć (w sytuacji gdy definicja pracy zdalnej dopuszcza rotacyjne wykonywanie pracy z domu oraz z poziomu zakładu), że w dniach, w których pracownik pracuje w zakładzie nie może wykonywać prac, których formalnie nie może wykonywać w domu.