Pytania i odpowiedzi
Przejazdy służbowe a wypadek przy pracy
Pytanie: W urzędzie miejskim gdzie m.in. pełnię funkcję inspektora ds. bhp, domyślam się, że pracownicy biorą bilety na przejazdy komunikacją MZK, a wykorzystują prywatne samochody osobowe do wyjazdów służbowych w godzinach pracy. Co mam zrobić? Czy przykładowo wystąpić do pracodawcy z pismem o wytypowanie osób, które mogą używać własnych samochodów, czy rozwiązać sprawę w inny sposób? Główny problem polega na tym co by było, gdyby wydarzył się wypadek drogowy w godzinach pracy z użyciem własnego samochodu bez zgody pracodawcy. »
Staż w służbie bhp a powierzanie pracownikowi zadań służby bhp
Pytanie: Pracodawca powierzył pracownikowi zadania służby bhp - wypłaca mu za to dodatek funkcyjny. Pracownik posiada ukończone studia podyplomowe z zakresu bhp, a wcześniej posiadał kursy kwalifikacyjne. Czy skoro w ramach umowy o pracę pobiera dodatek za wykonywanie zadań służby bhp, to okres ten uznaje się za czas wymagany jako staż pracy w służbie bhp, zgodnie z kwalifikacjami dla tytułu specjalisty? »
Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczyciela
Pytanie: Nauczyciel ubezpieczony jest w nowym systemie emerytalnym, urodzony jest w 1958 r. ma 33 lata pracy i chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Problem jest taki, że są dwa systemy emerytalne: stary i nowy. Gdyby nauczyciel należał do starego systemu nabyłby prawo do emerytury, więc nie mógłby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel ubezpieczony jest w nowym systemie i zgodnie z jego zasadami, nie nabył jeszcze prawa do emerytury, nie chce też przejść do starego systemu. Pracodawca nie ma prawa go do tego zmuszać. Czy w związku z tym można takiemu nauczycielowi udzielić urlopu dla poratowania zdrowia? »
Bezpiecznie w pracyWięcej
Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol