środki ochrony indywidualnej

Jak dobierać środki ochrony indywidualnej po zmianie rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów?

Jak dobierać środki ochrony indywidualnej po zmianie rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów?

20 listopada 2021 r. weszły w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmiany odnosiły się w dużej części do załącznika nr 2 – Szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej. Jak zatem, po zmianie przepisów zapewnić pracownikom właściwe ŚOI? Jak dobrać odzież i obuwie ochronne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Państwa członkowskie UE mają obowiązek zapewnić spójność praw krajowych z postanowieniami dyrektyw europejskich. Dlatego też 20 listopada weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W dużej części aktualizacja została poświęcona środkom ochrony indywidualnej. Wynikało to z obowiązku wprowadzenia przepisów Dyrektywy Komisji (UE) 2019/1832 z 24 października 2019 r. zmieniającej załączniki I, II i III do dyrektywy Rady 89/656/EWG. Jakie zmiany w zakresie środków ochrony indywidualnej wprowadzono i jak je rozumieć? Oto wskazówki, które w tym pomogą.

Autor: 

Kamil Szyszkiewicz

Środki ochrony przed upadkiem z wysokości a śmiertelny wypadek przy pracy

Środki ochrony przed upadkiem z wysokości a śmiertelny wypadek przy pracy w płaszczu zbiornika

Samo wyposażenie pracownika w środki ochrony przed upadkiem z wysokości nie gwarantują bezpieczeństwa pracownika. Aby takie środki były skuteczne muszą byś stosowane prawidłowo. To, że pracownik założy szelki nie oznacza, że pracodawca może być spokojny. O tym, że środki ochrony przed upadkiem z wysokości zadziałają stanowi przede wszystkim ich prawidłowe użycie – trzeba je zakotwiczyć, nie tylko założyć. Niestety zapomniał o tym jeden z pracowników wykonujących pracę w płaszczu zbiornika, a konsekwencją tego był śmiertelny wypadek przy pracy.

Autor: 

Zofia Antczak
specjalista ds. bhp, mgr inż. budownictwa lądowego,
absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej

Korzyści 

Informacje zawarte w tej analizie wypadku możesz wykorzystać:

  • podczas szkolenia okresowego bhp, w ramach omawiania zagadnień dotyczących analizy okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy,

  • organizując pracę w zbiornikach,

  • podejmując działania profilaktyczne mające na celu uchronienie pracowników przed wypadkiem podczas pracy w zbiorniku lub na wysokości.

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel