Zmiany do Kodeksu pracy 2023 – praca zdalna i kontrola trzeźwości – podpisane przez prezydenta

Redakcja Portalu
01.02.2023AKTUALNE

Zmiany do Kodeksu pracy 2023 – praca zdalna i kontrola trzeźwości – podpisane przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą nowe zasady wykonywania pracy zdalnej i badań trzeźwości pracowników. Nowelizacja czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, kiedy zostanie opublikowana i kiedy jej przepisy zaczną obowiązywać.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kidy możesz spodziewać się wejścia w życie przepisów pozwalających pracodawcy na kontrolę trzeźwości pracowników?

  • Na kiedy powinieneś przygotować organizację do wprowadzenia zmian w przepisach o pracy zdalnej?

  • Które przepisy zostaną znowelizowane w Kodeksie pracy?

Czytaj także: Wprowadzenie pracy zdalnej do kodeksu pracy pozwoli na stosowanie tego rozwiązania niezależnie od sytuacji nadzwyczajnych>>>

30 stycznia 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Teraz ustawa zostanie podana do publicznej wiadomości. Ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw powinno nastąpić do 6 lutego 2023 r.

Kiedy przepisy wprowadzane zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie?

Przepisy wprowadzające pracę zdalną oraz możliwość kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę wejdą w życie po upływie określonej liczby dni (łac. vacatio legis) od dnia ogłoszenia. Jednak nie będzie to jedna i ta sama data. Przepisy o kontroli trzeźwości wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dz.U.. Natomiast przepisy dotyczące pracy zdalnej i uchylające telepracę –wejdą w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zakładając zatem, że najpóźniej 6 lutego 2023 r. nowela zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, to przepisy o:

  • kontroli trzeźwości pracowników powinny wejść w życie około 20 lutego 2023 r.

  • pracy zdalnej powinny zacząć obowiązywać około 6 kwietnia 2023 r.

Czego i kogo dotyczą zmiany wprowadzane nowelą Kodeksu pracy z 1 grudnia 2022 r.?

Podsumowując ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustawdotyczy głównie dwóch podstawowych zagadnień prawnych:

  1. umożliwienia pracodawcom prowadzenia w miejscu pracy kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu;

  2. wprowadzenia pracy zdalnej jako stałej formy świadczenia pracy umocowanej w Kodeksie pracy oraz uchylenia dotychczasowej regulacji dotyczącej telepracy.

Ważne

Trzeba podkreślić, że wprowadzenie pracy zdalnej przepisami tej ustawy jednocześnie powoduje uchylenie regulacji pracy zdalnej w trybie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Praca zdalna została uregulowana w rozdziale IIc dodanym do działu drugiego Kodeksu pracy. Natomiast przepisy o kontroli trzeźwości oraz kontroli na obecność w organizmie środków działających podobnie do alkoholu to art. 221c-221h Kodeksu pracy.

Ważne

Podkreślmy, warunkiem jej przeprowadzania będzie zapewnienie ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

Na mocy ustawy zmieniającej kontrolę na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu wprowadza się także dla niektórych funkcjonariuszy, nowelizując w tym celu ustawy o:

  • Policji,

  • Straży Granicznej,

  • Państwowej Straży Pożarnej,

  • Służbie Więziennej,

  • Służbie Ochrony Państwa,

  • Straży Marszałkowskiej.

Ponadto, do ustaw: o Policji, o Straży Granicznej, o Państwowej Straży Pożarnej, o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, o Służbie Więziennej, o Krajowej Administracji Skarbowej oraz o Służbie Ochrony Państwa, wprowadzono instytucję pracy zdalnej.